Menu

Miejscowość w Toskanii zakazała używania angielskich słów w urzędowych dokumentach

Miejscowość w Toskanii zakazała używania angielskich słów w urzędowych dokumentach
Castiglion Fiorentino leży w centrum trójkąta utworzonego przez miasta Florencja, Siena i Perugia. Położone jest na szczycie wzgórza, 345 m n.p.m. (Fot. Getty Images)
Władze Castiglion Fiorentino w Toskanii zabroniły używania angielskich słów w oficjalnych dokumentach i informacjach dla mieszkańców - podała agencja Agi, powołując się na oświadczenie władz miasteczka.

"Obrona języka to obrona kultury, historii i tożsamości kraju" – oświadczył zarząd miasteczka, na czele którego stoi burmistrz Mario Agnelli.

Podkreślono, że "angielskie słowa weszły do codziennego języka, ale ich nadużywanie utrudnia ich właściwe zrozumienie - zwłaszcza przez młodzież, która jeszcze się ich nie nauczyła, oraz przez osoby starsze, które prawdopodobnie nigdy ich nie opanują".

Podane zostały następnie najczęściej używane zapożyczenia z języka angielskiego: fake (fałsz), feedback (opinia zwrotna), full-time (na pełen etat), welfare (dobrostan), helpdesk (wsparcie, na ogół techniczne), meeting (spotkanie) i powszechnie używane od czasów pandemii smartworking, oznaczające pracę zdalną.

Decyzja o zakazie ich używania w dokumentach urzędowych i korespondencji podjęta została po to, by "podkreślić wartość języka włoskiego - tożsamościowego dziedzictwa narodu" - jak głosi tytuł przyjętego dokumentu.

Władze 14-tysięcznego toskańskiego miasteczka mają dość angielskich słówek... (Fot. Getty Images)

Przypomniano ponadto. że "włoski jest językiem oficjalnym (naszej) Republiki i stanowi tożsamość narodu, element jednoczący - najstarsze niematerialne dziedzictwo, które musi być odpowiednio chronione w codziennym użyciu".

Władze miejscowości z Toskanii zaznaczyły, że będą w ten sposób troszczyć się o "interes zbiorowości" i dbać o to, aby każdy obywatel Castiglion Fiorentino otrzymywał wszelkie zawiadomienia i informacje od publicznej administracji wyłącznie w języku włoskim.

Odnotowano również w rozporządzeniu, że szerzenie się słów zaczerpniętych z angielskiego doprowadziło do zubożenia języka włoskiego.

Miejscowe władze zobowiązały się również zachęcać wszystkie lokalne podmioty i urzędy do stosowania włoskich sformułowań, aby informacje przekazywane obywatelom były jasne i zrozumiałe.

Czytaj więcej:

Włochy: Przed Rokiem Świętym słynne rzymskie zabytki odzyskują splendor

Włochy: Firma poszukiwała spawaczy. Zgłosiły się same kobiety

    Kurs NBP z dnia 06.02.2025
    GBP 5.0468 złEUR 4.2073 złUSD 4.0613 złCHF 4.4861 zł

    Sport