Wielka Brytania chce wspólnie z Unią Europejską wzmocnić obronność Europy
Starmer został zaproszony na kolację do Brukseli z udziałem 27 przywódców państw UE, aby omówić relacje UE-Wielka Brytania, przede wszystkim w obszarze obronności.
Podczas kolacji Starmer przedstawił pięć obszarów, w których Wielka Brytania i UE mogłyby bardziej współpracować. Są to: mobilność wojskowa i logistyka; ściślejsze współdziałanie w zakresie misji; ochrona przed zagrożeniami i sabotażem; rozwój technologii wojskowej oraz przemysł.
"Fragmentacja osłabiłaby nas wszystkich" — cytuje brytyjskiego premiera agencja Reuters, która przedstawiła relację ze spotkania na podstawie informacji biura Starmera na Downing Street.
"We want to deliver an ambitious UK-EU security partnership to bolster Nato," Keir Starmer says
— BBC Politics (@BBCPolitics) February 3, 2025
"We can't be commentators when it comes to matters of peace on our continent, we must lead," the PM adds
Follow live https://t.co/FOd6WG3SRV pic.twitter.com/rpd1WO3TgE
Nacisk na zacieśnienie więzi bezpieczeństwa między Brukselą a Londynem pojawia się w momencie, gdy wiele krajów europejskich ocenia koszty zwiększenia wydatków na obronę w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.
Według International Institute for Strategic Studies, Wielka Brytania, która ma jedne z najsilniejszych sił zbrojnych w Europie, wyda w tym roku drugą co do wielkości kwotę na obronę w Europie, po Niemczech.
Starmer wezwał przywódców UE do wywarcia większej presji ekonomicznej na Rosję, aby zdemontować "maszynę wojenną" prezydenta Władimira Putina.
W Brukseli zapadła także decyzja, że 19 maja w Wielkiej Brytanii odbędzie się szczyt UE-Wielka Brytania, poświęcony obronności.
Czytaj więcej:
Brytyjski minister obrony obnaża słabość sił zbrojnych UK. "Jest gorzej niż myśleliśmy"
Niemiecki rząd zatwierdził nowy model służby wojskowej
"The Economist": Europa nie ma funduszy na zbrojenia. Czy powstanie "koalicja chętnych"?
"Economist": Polska stała się wiodącą siłą militarną w Europie
To nie chca byc w uni ,ale chca byc w Europie? Moze sie w koncu zdecyduja ? Bo nie byc i byc to tak chyba nie za madrze to brzmi ,sami sobie niech radza ,skoro nie chca byc w Europie