Menu

Większość Polaków odeszłaby z pracy, gdyby przestała ufać szefowi

Większość Polaków odeszłaby z pracy, gdyby przestała ufać szefowi
Pracownicy w Polsce przykładają ogromną wagę do relacji z przełożonymi. (Fot. Getty Images)
55 proc. Polaków odeszłoby z pracy, gdyby przestało ufać szefowi, 40 proc. badanych nie przyjęłoby posady, która nie zapewnia elastycznych godzin, a 32 proc. odrzuciłoby ofertę bez możliwości pracy zdalnej – wynika z badania Randstad Workmonitor 2025.
Reklama
Reklama

Według autorów raportu, rola codziennych relacji zawodowych w budowaniu poczucia przynależności jest istotna aż dla 80 proc. Polaków, co jest zbliżone do średniej globalnej (83 proc.).

Niemal tyle samo osób twierdzi, że lepiej wykonuje obowiązki, gdy ma dobre relacje ze współpracownikami oraz że ten fakt wzmacnia ich poczucie dobrostanu. 65 proc. Polaków dba o podtrzymywanie kontaktów z kolegami i koleżankami z firmy również po godzinach.

Z raportu wynika, że 43 proc. Polaków odeszłoby z firmy, gdyby atmosfera stała się toksyczna (globalnie twierdzi tak 44 proc.), a 34 proc. badanych Polaków zgodziłoby się na mniejsze wynagrodzenie, gdyby miało oddaną grupę przyjaciół w pracy (36 proc. na świecie). Jednocześnie 30 proc. chciałoby, aby praca pozostawiała więcej przestrzeni do realizowania się w życiu osobistym (37 proc. na świecie).

55 proc. badanych zadeklarowało, że zrezygnowałaby z pracy, gdyby przestała ufać swojemu pracodawcy – jest to wynik nieco wyższy niż średnia globalna wynosząca 52 proc. Co więcej 38 proc. Polaków przyznaje, że faktycznie kiedyś odeszło z firmy z powodu braku zaufania do kadry menedżerskiej i zauważalnie przewyższa to światowy wskaźnik na poziomie 31 proc.

Z badania płynie wniosek, że dla pracowników w Polsce i na świecie bardzo ważna pozostaje stabilność zatrudnienia (87 proc. vs 83 proc.). 84 proc. Polaków podkreśla, że liczy się dla nich wysokość pensji (globalnie 82 proc.), a 83 proc. osób w kraju i na świecie podkreśla znaczenie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Pracownicy z pokolenia Z najbardziej odczuli dopasowywanie się przez firmy do oczekiwań zatrudnionych: 46 proc. Zetek przyznaje, że ich pracodawca w ostatnich 6 miesiącach zwiększył elastyczność czasu pracy, a 34 proc. z nich zauważyło większy wachlarz dostępnych benefitów.

33 proc. spośród respondentów w Polsce przyznaje, że w ostatnim czasie zrezygnowało z pracy właśnie z powodu braku elastyczności – zdarza się to nieco częściej niż w innych krajach (31 proc.). Dodatkowo 40 proc. badanych nie przyjęłoby posady, która nie zapewnia elastycznych godzin, a 32 proc. odrzuciłoby ofertę bez możliwości pracy zdalnej.

42 proc. Polaków zadeklarowało, że nie przyjęłoby pracy w organizacji, której wartości nie pokrywają się z ich własnymi, co jest wynikiem niższym niż średnia globalna (48 proc.). Jednocześnie 43 proc. badanych w Polsce i 44 proc. na świecie zrezygnowałoby z zatrudnienia, gdyby nie zgadzało się z poglądami liderów organizacji.

Polacy lepiej niż pracownicy w innych krajach oceniają za to możliwość wyrażania swobodnie poglądów w miejscu zatrudnienia – 55 proc. wskazuje, że może w pełni może być sobą w pracy, podczas gdy globalnie deklaruje tak tylko 38 proc. respondentów.

Zdaniem autorów badania kolejnym ważnym aspektem, wpływającym na decyzje o zatrudnieniu jest rozwój zawodowy. 41 proc. ankietowanych Polsce nie przyjęłoby oferty, która nie zapewniałaby im możliwości rozwoju, co jest wartością niższą od globalnej średniej (44 proc.).

60 proc. Polaków dostrzega wsparcie pracodawcy w rozwoju kompetencji przyszłości, jednak to wciąż pozostajemy nieco poniżej średniej światowej (64 proc.).

Randstad Workmonitor to globalne badanie realizowane przez Randstad od 2003 roku w 35 krajach Europy, obszaru Azji i Pacyfiku oraz obu Ameryk. Najnowsza edycja badania została zrealizowana w okresie od 7 października do 6 listopada 2024 wśród 27 tys. pracowników Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Czechach, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Hongkongu, Indiach, Japonii, Kanadzie, Luksemburgu, Malezji, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Nowej Zelandii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Singapurze, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i USA. W Polsce uczestniczyło w nim 1 000 respondentów.

Czytaj więcej:

Według 76 proc. Polaków, w nowym roku warto podejmować odważne kroki zawodowe

Sondaż: Z czego Polacy byli najbardziej zadowoleni w 2024 roku, a z czego najmniej?

    Komentarze
    • Dobry żart
      24 stycznia, 08:06

      zacznijmy od tego , że każdy pracownik ma wywalone wrotki na szefostwo.
      więc z tym “zaufaniem” to jakiś wymysł .

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.01.2025
    GBP 4.9905 złEUR 4.2182 złUSD 4.0515 złCHF 4.4658 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama