Menu

Badanie: Młodsi pracownicy częściej cierpią na wypalenie zawodowe

Badanie: Młodsi pracownicy częściej cierpią na wypalenie zawodowe
Młodsi pracownicy częściej niż ich starsi koledzy nie dają sobie rady z presją w pracy... (Fot. Getty Images)
Zgodnie z raportem na temat wypalenia zawodowego, odsetek młodszych pracowników potrzebujących czasu wolnego z powodu stresu wzrósł w porównaniu ze starszymi kolegami. Z badań wynika także, że znacznie mniej młodych ludzi czuje się komfortowo, otwierając się przed szefami na temat presji, pod jaką się znajdują.
Reklama
Reklama

Podczas gdy około jeden na dziesięciu pracowników w wieku 45 lat i starszych potrzebował czasu wolnego w zeszłym roku z powodu złego stanu zdrowia psychicznego spowodowanego stresem, to wśród osób w wieku 18-24 lat była to już 1/3 badanych - podaje Mental Health UK.

Drugi coroczny raport organizacji charytatywnej na temat wypalenia zawodowego wykazał, że w zeszłym roku dotyczyło to około 29% pracowników w wieku 25-34 lat - w porównaniu z 23% w roku poprzednim  - i 25% osób w wieku od 35 do 44 lat (w 2023 r. było to 20%).

Wśród osób w wieku od 18 do 24 lat odsetek ten wzrósł w mniejszym stopniu, z 34% do 35% w zeszłym roku.

Z kolei mniejszy odsetek starszych pracowników stwierdził, że bierze urlop z powodu stresu – około 14% osób w wieku od 45 do 54 lat i 10% pracowników w wieku 55 lat i starszych.

Tylko nieco ponad połowa (56%) osób w wieku od 18 do 24 lat stwierdziła, że ​​czułaby się komfortowo, otwierając się przed przełożonym na temat odczuwanej presji i stresu. Organizacja charytatywna określiła to jako "sygnał ostrzegawczy załamania się zaufania między pracodawcami a młodszymi pracownikami".

Młodsi pracownicy najczęściej odczuwali stres z powodu konieczności regularnej pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia (48% osób w wieku od 18 do 24 lat) i konieczności przyjmowania dodatkowych godzin pracy w związku ze wzrostem kosztów utrzymania (46%).

Pracownicy w wieku 25–34 lat zgłaszali wysoki poziom stresu spowodowany dużym lub zwiększonym obciążeniem pracą (56%) oraz obawami przed zwolnieniem lub bezpieczeństwem pracy (45%).

"W miarę jak pogłębia się przepaść między pokoleniami, istnieje potrzeba odbudowy mostów i rozpoczęcia rozmów na temat zmieniających się postaw i oczekiwań dotyczących pracy. Wzywamy pracodawców do ponownego rozważenia podejścia do zdrowia psychicznego i rozważenia rozsądnych dostosowań i inicjatyw dotyczących dobrego samopoczucia w miejscu pracy we współpracy z młodymi pracownikami" - podsumował Brian Dow, dyrektor naczelny Mental Health UK.

YouGov przebadał w listopadzie łącznie 2 436 pracujących dorosłych.

Czytaj więcej:

Odwrót od pracy hybrydowej? Brytyjscy szefowie coraz częściej chcą widzieć pracowników w biurze

Brytyjczycy wśród "najmniej zorientowanych na pracę nacji na świecie"?

Blue Monday nie istnieje. "To chwyt marketingowy"

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.01.2025
    GBP 5.0318 złEUR 4.2587 złUSD 4.1321 złCHF 4.5221 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama