Badanie: Młodsi pracownicy częściej cierpią na wypalenie zawodowe
Podczas gdy około jeden na dziesięciu pracowników w wieku 45 lat i starszych potrzebował czasu wolnego w zeszłym roku z powodu złego stanu zdrowia psychicznego spowodowanego stresem, to wśród osób w wieku 18-24 lat była to już 1/3 badanych - podaje Mental Health UK.
Drugi coroczny raport organizacji charytatywnej na temat wypalenia zawodowego wykazał, że w zeszłym roku dotyczyło to około 29% pracowników w wieku 25-34 lat - w porównaniu z 23% w roku poprzednim - i 25% osób w wieku od 35 do 44 lat (w 2023 r. było to 20%).
Wśród osób w wieku od 18 do 24 lat odsetek ten wzrósł w mniejszym stopniu, z 34% do 35% w zeszłym roku.
Z kolei mniejszy odsetek starszych pracowników stwierdził, że bierze urlop z powodu stresu – około 14% osób w wieku od 45 do 54 lat i 10% pracowników w wieku 55 lat i starszych.
Younger workers are more likely to suffer from burnout, depression and fatigue than older age groups, research finds#HRnews @Vitality_UK https://t.co/vd20Ukv5xO
— People Management (@PeopleMgt) January 25, 2024
Tylko nieco ponad połowa (56%) osób w wieku od 18 do 24 lat stwierdziła, że czułaby się komfortowo, otwierając się przed przełożonym na temat odczuwanej presji i stresu. Organizacja charytatywna określiła to jako "sygnał ostrzegawczy załamania się zaufania między pracodawcami a młodszymi pracownikami".
Młodsi pracownicy najczęściej odczuwali stres z powodu konieczności regularnej pracy w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia (48% osób w wieku od 18 do 24 lat) i konieczności przyjmowania dodatkowych godzin pracy w związku ze wzrostem kosztów utrzymania (46%).
Pracownicy w wieku 25–34 lat zgłaszali wysoki poziom stresu spowodowany dużym lub zwiększonym obciążeniem pracą (56%) oraz obawami przed zwolnieniem lub bezpieczeństwem pracy (45%).
"W miarę jak pogłębia się przepaść między pokoleniami, istnieje potrzeba odbudowy mostów i rozpoczęcia rozmów na temat zmieniających się postaw i oczekiwań dotyczących pracy. Wzywamy pracodawców do ponownego rozważenia podejścia do zdrowia psychicznego i rozważenia rozsądnych dostosowań i inicjatyw dotyczących dobrego samopoczucia w miejscu pracy we współpracy z młodymi pracownikami" - podsumował Brian Dow, dyrektor naczelny Mental Health UK.
YouGov przebadał w listopadzie łącznie 2 436 pracujących dorosłych.
Czytaj więcej:
Odwrót od pracy hybrydowej? Brytyjscy szefowie coraz częściej chcą widzieć pracowników w biurze
Brytyjczycy wśród "najmniej zorientowanych na pracę nacji na świecie"?
Blue Monday nie istnieje. "To chwyt marketingowy"