Menu

Rekordowe kolejki do lekarzy w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

Rekordowe kolejki do lekarzy w Polsce. Tak źle jeszcze nie było
Czas oczekiwania na poradę lekarza specjalisty wynosi średnio 4,3 miesiąca. (Fot. Getty Images)
Pacjenci czekają na poradę lekarską, badanie, zabieg lub operację średnio ponad cztery miesiące. To najdłużej w historii prowadzonych od 2012 r. przez Fundację Watch Health Care pomiarów dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych.
Reklama
Reklama

Wyniki raportu, czyli Barometru WHC, przedstawiono w czwartek w Warszawie.

Założyciel Fundacji WHC, lekarz Krzysztof Łanda podkreślił, że w 2024 r. nastąpiło tąpnięcie w czasie oczekiwania na leczenie.

Z Barometru WHC wynika, że w październiku i listopadzie 2024 r. czas oczekiwania na pojedyncze świadczenie zdrowotne (to np. porada lekarska, badanie, zabieg, operacja) wyniósł 4,2 miesiąca. W porównaniu do poprzedniego Barometru WHC z 2023 r. to dłużej o 0,7 miesiąca, czyli o ponad trzy tygodnie (stan na lipiec i sierpień 2023 r. – 3,5 miesiąca).

4,2 miesiąca to najdłuższy średni czas oczekiwania na świadczenie zdrowotne od 2012 r., kiedy Fundacja WHC publikuje raport. Na przełomie marca i kwietnia 2012 r. średni czas oczekiwania wynosił 2,4 miesiąca.

Z raportu wynika, że aby uzyskać poradę lekarza specjalisty, trzeba poczekać średnio 4,3 miesiąca, to dłużej o około dwóch i pół tygodnia w porównaniu do 2023 r. (0,6 miesiąca). Z kolei na badanie diagnostyczne trzeba poczekać średnio 3,1 miesiąca, czyli dłużej o około dwóch i pół tygodnia w odniesieniu do 2023 r. (0,6 miesiąca).

Największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania w porównaniu do 2023 zanotowano w dziedzinach: geriatria (o 2,5 miesiąca), endokrynologia (o 2,4 miesiąca), immunologia (o 2 miesiące), otolaryngologia (o 2 miesiące), chirurgia ogólna (o 2 miesiące) i reumatologia (o 2 miesiące).

Na pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym obecnie czeka się ponad rok – 13,7 miesiąca – to dłużej o blisko rok w porównaniu do 2023 r. (11,7 miesiąca).

W przypadku opisanym w raporcie przez ankietera 73-letnia pacjentka cierpiąca na schizofrenię i demencję starczą na przyjęcie miała czekać ponad dwa lata. Podczas konferencji zacytowano wypowiedź kierowniczki jednego z ZOL-i: "Mamy 100 osób w kolejce i kilka czeka prywatnie, trudno określić czas oczekiwania, bo miejsce się zwalnia z chwilą śmierci. W mojej ocenie to co najmniej dwa lata".

Podkreślono, że od wizyty u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do operacji usunięcia żylaków kończyn dolnych mija 35,8 miesiąca. Średni czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym od wizyty u ortodonty wynosi 21 miesięcy.

W przypadku operacji wymiany zastawki serca łącznie od wizyty u lekarza POZ do przeprowadzenia operacji mija 21,4 miesiąca. Po wizycie u lekarza POZ pacjent doczeka się endoprotezoplastyki stawu kolanowego po 20,7 miesiąca. W przypadku epilepsji od momentu, w którym pacjent trafia na SOR, do wizyty w poradni leczenia padaczki mija 13,4 miesiąca.

W przypadku operacji wymiany zastawki serca łącznie od wizyty u lekarza POZ do przeprowadzenia operacji mija 21,4 miesiąca. (Fot. Getty Images)

Jako jedno z najbardziej niesprawiedliwych ograniczeń raport wskazuje czas oczekiwania na leczenie aparatem ortodontycznym dzieci. Z badania wynika, że na wizytę u ortodonty 8-letnie dziecko z wadą zgryzu czeka niemal 7 miesięcy. Przy czym, jak podkreślono, wizyta u specjalisty jest dopiero pierwszym z etapów leczenia ortodontycznego.

Kolejnym etapem w przypadku stwierdzenia krzywego zgryzu u dziecka powinno być leczenie ruchomym aparatem ortodontycznym. Średnio na rozpoczęcie leczenia ruchomym aparatem ortodontycznym czeka się ponad rok (14,1 miesiąca). Wydłużony czas oczekiwania może zdyskwalifikować z leczenia z użyciem tego aparatu, gdyż jest ono refundowane dzieciom do 12. roku życia.

Autorzy raportu podkreślają, że dysproporcja między zawartością koszyka świadczeń gwarantowanych a środkami na jego realizację prowadzi do poważnych patologii w systemie opieki zdrowotnej: kolejek, korupcji, korzystania z przywileju (znajomości), dobrego dostęp do świadczeń "luksusowych" przy jednoczesnym "boleśnie" ograniczonym dostępie do podstawowych świadczeń specjalistycznych.

Barometr WHC pokazuje sytuację w ochronie zdrowia widzianą oczami pacjenta, a nie sprawozdawczością Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj więcej:

Depresja coraz częstszym powodem absencji chorobowych Polaków

Koszty leczenia stomatologicznego obecnie bardziej doskwierają Polakom niż fizyczny ból

Wypalenie zawodowe coraz mocniej męczy Polaków. Już 78 proc. dostrzega u siebie jego symptomy

GUS: Wydłuża się długość życia w zdrowiu Polaków

    Komentarze, oczekujące: 1
    • Donalt
      11 stycznia, 12:34

      To zapewne z powodu nagłej kilku milionowej migracji do Polski

    • CBOS
      11 stycznia, 13:58

      Najnowsze badania wykazują ze polacy są zachwyceni poprawa sytuacji w służbie zdrowia. 90%ankietowanych wyraziło podziw do obecnej wladzy i samego Donalda T . Ankietowani uważają ze bez jego determinacji w walczącej demokracji takich sukcesów w wielu dziedzinach by po prostu nie było. Nasz czlowiek w Warszawie. Brawo Donald , brawo koalicjo13 grudnia.
      Ironia przez łzy....

    • Janko Walski
      11 stycznia, 15:36

      Rekordowe kolejki do lekarzy w Polsce. Tak źle jeszcze nie było ???? A co to za defetyzm? TV REPUBLIKI żeście się naoglądali????

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.01.2025
    GBP 5.0952 złEUR 4.2657 złUSD 4.1415 złCHF 4.5341 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama