Menu

UK: Szefowie spółek giełdowych zarobią do dzisiaj więcej niż inni pracownicy w ciągu roku

UK: Szefowie spółek giełdowych zarobią do dzisiaj więcej niż inni pracownicy w ciągu roku
Prezesi notowanych na giełdzie firm zarabiają w ciągu kilku dni tyle, na ile większość osób musi pracować przez cały rok... (Fot. CARL DE SOUZA/AFP via Getty Images)
Szefowie FTSE 100, ze średnią stawką godzinową 1 298 funtów, zarobią od początku 2025 roku do dzisiaj więcej niż przeciętny pracownik w roku - informuje ośrodek analityczny zajmujący się pensjami High Pay Centre.
Reklama
Reklama

FTSE 100 to indeks akcji spółek notowanych na London Stock Exchange. Indeks obejmuje 100 największych spółek giełdowych, których prezesi zarabiają rocznie średnio 4,22 mln funtów, czyli 113 razy więcej niż mediana wynagrodzeń pracowników pełnoetatowych, wynosząca 37 430 funtów.

Jak wyliczyło High Pay Centre, szefowie FTSE 100 w Wielkiej Brytanii przekroczą roczne wynagrodzenie swoich pracowników w ciągu 29 godzin – lub dzisiaj około 11:30, jeśli zaczęli pracę zaraz po noworocznym święcie.

Ogromna dysproporcja w wynagrodzeniach szefów i ich personelu pogłębiła się w ostatnich dekadach, co skłoniło związki zawodowe i niektórych polityków do podjęcia działań.

"Miliony nisko opłacanych pracowników nadal odczuwają skutki kryzysu kosztów utrzymania, podczas gdy ludzie na szczycie biorą więcej niż ich sprawiedliwy udział" - zauważa Paul Nowak, sekretarz generalny grupy związków zawodowych Trades Union Congress.

Pascal Soriot z AstraZeneca jest najlepiej opłacanym dyrektorem generalnym FTSE 100 od kilku lat. Otrzymał pakiet w wysokości 18,7 mln funtów na rok 2024, pomimo sprzeciwu akcjonariuszy.

Erik Engstrom, szef firmy danych RelX i Tufan Erginbilgiç, szef producenta silników odrzutowych Rolls-Royce, otrzymali po 13,6 mln funtów.

Mediana wynagrodzenia odpowiada stawce godzinowej wynoszącej 1 298,46 funtów, czyli prawie 22 funty za minutę. High Pay Centre założyło, że prezesi FTSE pracują około 62,5 godziny tygodniowo.

W 2023 r. szef London Stock Exchange argumentował, że brytyjskie firmy powinny płacić szefom więcej, aby dorównać amerykańskim rywalom.

Są tacy, którzy zarabiają 22 funty za... minutę!
(Fot. SHAUN CURRY/AFP via Getty Images)

Z kolei związki zawodowe twierdzą, że wyższe wynagrodzenia powinny trafić do pracowników. TUC wyraził nadzieję, że ustawa rządu Partii Pracy o prawach pracowniczych poprawi prawa do negocjacji płacowych i bezpieczeństwo pracy, a także zachęci więcej osób do członkostwa w związkach zawodowych.

Jednakże grupy biznesowe usilnie lobbowały przeciwko ustawie, która ich zdaniem zmusi je do podniesienia cen.

Luke Hildyard, dyrektor High Pay Centre, podkreślił, że nierówności finansowe podsycają podziały polityczne, a zasiadanie pracowników w zarządach pomogłoby zniwelować przepaść między pracownikami a szefami.

"Poczucie, że gospodarka działa na rzecz wzbogacenia się wąskiej elity kosztem szerszego społeczeństwa, jest przyczyną gniewu populistów i poparcia dla ekstremistycznej polityki. Decydenci, którzy nie zajmują się tą nierównością, stwarzają sobie poważne problemy na przyszłość" - podsumował Hildyard.

Czytaj więcej:

UK: Minimalna płaca wzrośnie do 12,21 funta za godzinę

Londyn: Osoby pracujące na nocnych zmianach mają mniejszą szansę, by zarobić "living wage"

Ośrodek analityczny: Standard życia w UK raczej się nie polepszy w 2025 roku

    Komentarze
    • Celestyn76
      6 stycznia, 11:21

      W Polsce partyjni towarzysze osadzeni w spółkach skarbu państwa i w firmach przynoszących straty też zarabiają krocie a w porównaniu do tamtych z city są miernotami i jakoś nikomu to nie przeszkadza

    • Bloop
      6 stycznia, 11:57

      To jest taki typowi modern slavery pay dla tych ludzi na niskich przychodach dowalają nam podatkami proboja nam w mówić że firma ma zysku a w rzeczywistości chcą więcej dla amych siebie chciwość powinna być wpisana do kar przestępstw

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.01.2025
    GBP 5.1217 złEUR 4.2515 złUSD 4.0770 złCHF 4.5097 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama