Menu

Polacy ponownie wzięli udział w Londyńskiej Paradzie Noworocznej 2025

Polacy ponownie wzięli udział w Londyńskiej Paradzie Noworocznej 2025
W polskiej reprezentacji na paradzie nie mogło zabraknąć smoka wawelskiego i krakowiaka...(Fot. Poles in LNYDP)
W deszczowej aurze i silnym wietrze, 1 stycznia 2025 roku, biało-czerwone barwy rozświetliły ulice Londynu podczas Londyńskiej Parady Noworocznej (LNYDP). Już po raz drugi Polacy reprezentowani przez grupę Poles in LNYDP Association wzięli udział w tym prestiżowym wydarzeniu, którego transmisję na całym świecie ogląda setki milionów widzów.
Reklama
Reklama

Londyńska Parada Noworoczna zainicjowana została 1987 roku i była początkowo lokalnym wydarzeniem mającym na celu promocję Londynu w okresie poświątecznym. Od tego czasu stała się jedną z największych ulicznych parad na świecie, przyciągającą pół miliona widzów na ulicach Londynu oraz 500 milionów telewidzów na całym świecie.

Parada jest również ważnym wydarzeniem charytatywnym – co roku zbierane są fundusze na wsparcie licznych organizacji społecznych i dobroczynnych.

Pierwszy udział Polaków w paradzie miał miejsce 1 stycznia 2024 roku dzięki zaangażowaniu Sebastiana Wopińskiego, dyrektora Polskiej Sobotniej Szkoły im. Dywizjonu 303 oraz Tomasza Wiśniewskiego, prezydenta Worcestershire Polish Association. Ich determinacja doprowadziła do stworzenia organizacji Poles in LNYDP Association, która od dwóch lat z dumą reprezentuje Polskę.

Polskiej grupy nie zniechęciła wyjątkowo niesprzyjająca pogoda...
(Fot. Poles in LNYDP)

Tegoroczny pochód zgromadził około 200 uczestników. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele polonijnych szkół i organizacji, zespoły folklorystyczne, historyczne pojazdy, a także platforma "Sławni Polacy", na której pojawiła się Maria Skłodowska-Curie – światowej sławy polska noblistka.

Uwagę przyciągnęły również dwa historyczne Polonezy - jeden w barwach milicyjnych, a drugi jako straż pożarna, oraz samochód stylizowany na samoloty Dywizjonu 303. Nie zabrakło także symboli polskich miast – Smoka Wawelskiego z Krakowa i Syrenki Warszawskiej.

Ważnym elementem polskiego udziału byli także przedstawiciele kadetów oraz żołnierze z "The White and Reds" – 7 Regiment Royal Logistic Corps. Ich obecność symbolizowała aktywność i integrację Polaków w wielokulturowej społeczności Londynu.

Maria Skłodowska-Curie to jedna z najbardziej znanych w historii Polek.
(Fot. Poles in LNYDP)

Hasło przewodnie polskiej grupy "Let's Celebrate Together" podkreśla znaczenie współpracy polonijnych środowisk oraz solidarność z innymi narodowościami mieszkającymi w Londynie.

Poles in LNYDP Association już teraz zaprasza do wspólnego świętowania w kolejnych edycjach parady. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej i Facebooku grupy.

Czytaj więcej:

Polacy po raz drugi wystąpią na Londyńskiej Paradzie Noworocznej

    Komentarze
    • Robol
      3 stycznia, 07:14

      Smok Wawelski z angielskim napisem: "Cracow" ??? Jakaś Pani z Tarcza z napisem: "Warsaw" ? -Czy to byli Polacy?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.01.2025
    GBP 5.1498 złEUR 4.2718 złUSD 4.1512 złCHF 4.5658 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama