Menu

W UK rośnie "niepewność żywnościowa". Winna inflacja i zmiana klimatu

W UK rośnie "niepewność żywnościowa". Winna inflacja i zmiana klimatu
Bezpieczeństwo żywnościowe w UK stanęło pod znakiem zapytania... (Fot. Getty Images)
Jak pokazują rządowe dane, liczba gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, w których mieszkańcy są głodni lub niedożywieni, rośnie z powodu załamania klimatu i inflacji. Najbardziej ucierpieli biedniejsi, młodsi i niepełnosprawni - alarmuje dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Dane z Departamentu Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra) pokazują, że odsetek gospodarstw domowych uważanych za "bardzo bezpieczne pod względem zapewnienia żywności" spadł z 87% w latach 2019-20 do 83% w latach 2022-23.

Odsetek gospodarstw uważanych za "bezpieczne: pod tym względem - co oznacza, że ​​zapewnienie zbilansowanej diety jest dla nich tylko czasami powodem do zmartwień – spadł z 92% do 90% w tym samym okresie.

Tymczasem wczoraj pod Westminster pojawiło się ok. 80 traktorów w akcie protestu przeciw zmianom w podatku od spadków i cięciom dotacji rolniczych. Według grup rolniczych, może to doprowadzić do bankructwa gospodarstw rolnych i wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe. 

Prezes National Farmers’ Union of England and Wales, Tom Bradshaw, uważa, że rząd poważnie naraża w ten sposób bezpieczeństwo żywnościowe kraju. "W przypadku żywności produkujemy przy bardzo, bardzo niskich zyskach, wspierając całe społeczeństwo" - zauważył i wezwał do zmiany sposobu, w jaki rolnicy są wynagradzani.

Tymczasem raport Defra zauważa, że odnotowano "zauważalny spadek liczby gospodarstw domowych z bezpieczeństwem żywnościowym (definiowanym jako stały dostęp wszystkich ludzi do wystarczającej ilości żywności potrzebnej do prowadzenia aktywnego, zdrowego życia)".

Problem ten najbardziej dotyka bardziej wrażliwe grupy demograficzne, czyli osoby o niskich dochodach i z niepełnosprawnościami.

W Anglii najniższy wskaźnik bezpieczeństwa żywnościowego występuje na północnym zachodzie (87%), a następnie na północnym wschodzie, Yorkshire i Humber oraz West Midlands - każdy z wynikiem 88%.

Bezpieczeństwo żywnościowe było najwyższe na wschodzie, południowym wschodzie i południowym zachodzie Anglii - wszystkie na poziomie 92%.

Spośród krajów Zjednoczonego Królestwa, Szkocja miała najniższy odsetek gospodarstw domowych z bezpieczeństwem żywnościowym na poziomie 89%, podczas gdy Irlandia Północna miała najwyższy na poziomie 91%.

Wielu mieszkańców UK obawia się braku żywności, nie stać ich na zbilansowaną dietę, odczuwa głód i w ciągu ostatnich 30 dni musiało pominąć jakiś posiłek...
(Fot. Getty Images)

Młodzi ludzie cierpią najbardziej: gospodarstwa domowe prowadzone przez osoby w wieku 16-24 lat miały najniższy poziom bezpieczeństwa żywnościowego, a tylko 79% sklasyfikowano jako bezpieczne pod względem żywności.

W gospodarstwach domowych prowadzonych przez osoby w wieku 25-34 i 35-44 lat 87% jest bezpiecznych pod względem żywności, a w prowadzonych przez osoby w wieku 75-84 lat - odesetek ten wynosi 98%.

Raport wykazał również, że grupy o niższych dochodach rzadziej odżywiały się zdrowo. Najuboższe gospodarstwa domowe spożywały średnio o 42% mniej owoców i warzyw, niż zalecano.

Ogólnie rzecz biorąc, dostęp do żywności i zbilansowana dieta w Wielkiej Brytanii są zagrożone przez załamanie klimatu, inflację żywności i Brexit, który nadal wpływa na łańcuch dostaw żywności.

Ponadto "niedobory siły roboczej w sektorze rolno-spożywczym utrzymują się i są pogłębiane przez znacznie bardziej restrykcyjny dostęp do siły roboczej w UE od czasu zakończenia swobody przemieszczania się z UE w 2021 r." - zauważają autorzy dokumentu.

Wielka Brytania produkuje około 60% żywności spożywanej przez jej mieszkańców, a 40% pochodzi z importu.

Czytaj więcej:

NHS: W Anglii i Walii gwałtownie wzrosła liczba osób hospitalizowanych z powodu niedożywienia

UK: Skala biedy na rekordowym poziomie. Ponad jedno na troje dzieci żyje w ubóstwie

    Komentarze, oczekujące: 2
    • Super rzady
      12 grudnia, 16:38

      A ludzie I tak Nic nie czaja I oczywiscie ze rozumieja ta wine. Oczywiscie wybiora sluszne rozwiazanie, czyli samo destrukcje. A susel siedzi I Zawija Ktos chce HUG

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 12.12.2024
    GBP 5.1979 złEUR 4.2818 złUSD 4.0740 złCHF 4.5949 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama