W 2022 r. w UE najwięcej zgonów z powodu pyłu zawieszonego było ww Włoszech, Polsce i Niemczech
PM2,5 to pył zawieszony w powietrzu o średnicy cząstek mniejszej niż 2,5 mikrometra. Przez swój niewielki rozmiar łatwo przedostaje się do płuc i stanowi przez to wielkie zagrożenie dla zdrowia człowieka.
"Co najmniej 239 tys. zgonów w UE w 2022 roku można przypisać narażeniu na zanieczyszczenie PM2,5 powyżej zalecanego przez WHO stężenia" - podała EEA.
Oprócz tego, EEA przypisała 70 tys. zgonów narażeniu na przekraczające normy WHO stężenie ozonu (O3), wynikające m.in. z działalności przemysłowej; 48 tys. zgonów miało być spowodowanych przez przekroczone poziomy dwutlenku azotu (NO2), wytwarzanego przez m.in. pojazdy.
Fine particle pollution blamed for nearly 240,000 EU deaths in 2022https://t.co/tJUMzofrHD
— The Guardian Nigeria (@GuardianNigeria) December 10, 2024
Największą liczbę zgonów z powodu PM2,5 odnotowano spośród krajów unijnych we Włoszech, Polsce i Niemczech - odpowiednio 48,6 tys., 34,7 tys. i 32,6 tys.
W 2021 roku PM2,5 spowodował przedwczesną śmierć 253 tys. osób w UE. W okresie od 2005 do 2022 r. liczba śmierci w UE przypisywanych PM2,5 spadła o 45 proc.
Spadek przybliża UE do realizacji unijnego celu poprawy jakości powietrza - redukcji do 2030 roku o 55 proc. zgonów wynikających z jego zanieczyszczenia, co zapisano w planie "Zero zanieczyszczeń".
EEA posługuje się m.in. wskaźnikiem straconych lat życia (Years of Life Lost, YLL), szacującym dodatkowe lata życia, które zostały utracone z powodu śmierci wywołanej przez chorobę lub grupę chorób.
YLL do określenia tego wykorzystuje statystyczną długość życia. Dane dotyczące śmiertelności na poziomie krajowym są danymi bazowymi używanymi do szacowania zgonów i YLL.
Czytaj więcej:
W Europie powietrze jest coraz czystsze, ale nadal nie idealne
Najstarsze jezioro w Europie zagrożone zanieczyszczeniami i rozwojem miast
Sarajewo najbardziej zanieczyszczoną stolicą świata