Austria zgodziła się na pełne wejście Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen
Rumunia i Bułgaria, od lat oczekujące na wejście do strefy Schengen, od 31 marca br. zostały włączone do tzw. lotniczego i morskiego Schengen. Sprzeciw Austrii blokował jednak pełne otwarcie granic z innymi krajami należącymi do obszaru swobodnego przemieszczania się osób, towarów, usług i kapitału.
"Dzięki podpisaniu dzisiaj wspólnego porozumienia w Budapeszcie, Bułgaria i Rumunia są o krok bliżej do pełnego przystąpienia do strefy Schengen i zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach lądowych" - ogłosił węgierski rząd, który w związku ze sprawowanym przez Budapeszt przewodnictwem w Radzie UE wziął na siebie rolę mediatora pomiędzy Wiedniem a Sofią i Bukaresztem.
Porozumienie zawarte w Budapeszcie przez ministrów spraw wewnętrznych tych trzech krajów przyjęła z zadowoleniem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Bulgaria and Romania belong fully to the Schengen area.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) November 22, 2024
Removing internal controls at land borders is the last hurdle.
I welcome the positive outcome of informal discussions in Budapest today.
@EUCouncil formal decision is next.
Let 2025 see Schengen become stronger. pic.twitter.com/zHJrg9HzFw
"Bułgaria i Rumunia należą w całości do strefy Schengen. Ostatnią przeszkodą jest zniesienie kontroli wewnętrznych na granicach lądowych. Cieszę się z pozytywnego wyniku nieformalnych rozmów, które odbyły się dziś w Budapeszcie" - napisała von der Leyen na platformie X. Wyraziła nadzieję, że 2025 r. przyniesienie "wzmocnienie" strefy Schengen.
Ostateczną decyzję w sprawie zniesienia kontroli na wewnętrznych granicach lądowych podejmą jednomyślnie kraje członkowskie. Węgierska prezydencja zapowiedziała, że ten punkt trafi na posiedzenie ministrów spraw wewnętrznych 12 grudnia.
Porozumienie, o którym poinformował w trakcie konferencji premier Viktor Orban, to także ważne wydarzenie w kontekście kampanii wyborczej w Rumunii. W Budapeszcie był obecny premier Rumunii Marcel Ciolacu, który jest faworytem pierwszej tury wyborów prezydenckich, zaplanowanej na niedzielę (24 listopada). Ogłoszenie długo oczekiwanej przez Rumunów decyzji o pełnym wejściu do Schengen można uznać za prezent wyborczy dla tego polityka.
O tym, jak ważny jest to temat w rumuńskiej polityce, świadczy również fakt, że kilka dni temu na spotkanie z austriackim kanclerzem oraz szefem MSW udał się rywal Ciolacu, szef Senatu i lider partii koalicyjnej PNL Nicolae Ciuca.
"Głównym tematem dyskusji było (pełne) przystąpienie Rumunii do strefy Schengen. Jestem przekonany, że ostateczna decyzja zostanie wkrótce podjęta na szczeblu technicznym" – napisał Ciuca na X po spotkaniu.
A Angole wała. Wizy papiery dokumenty deportacje nienawiść ksenofobia i populizm