Raport: Niezdrowa żywność generuje dla UK koszty przekraczające 260 mld funtów rocznie
W raporcie Food Farming and Countryside Commission obliczono bezpośredni i pośredni wpływ na zły stan zdrowia związany z dietą, łącząc koszty opieki zdrowotnej i społecznej, wydatki na opiekę społeczną, utratę produktywności i ludzkie konsekwencje chorób przewlekłych, a także określając, jaka część z nich jest związana z żywnością.
Związane z żywnością koszty chorób przewlekłych w UK obejmują 67,5 miliarda funtów na opiekę zdrowotną, 14,3 miliarda funtów na opiekę społeczną, 10,1 miliarda funtów na pomoc socjalną, 116,4 miliarda funtów na utrzymanie produktywności i 60 miliardów funtów, które można powiązać z chorobami przewlekłymi przypisywanymi obecnemu ekosystemowi żywności.
Prof. Tim Jackson, dyrektor Centrum Zrozumienia Zrównoważonego Dobrobytu na Uniwersytecie Surrey, który przeprowadził analizę, zauważył, że "kiedy przyjrzymy się negatywnym konsekwencjom dla zdrowia, odkryjemy, że prawdziwy koszt niezdrowej diety jest ponad trzykrotnie wyższy od kosztów, jakie naszym zdaniem ponosimy za żywność".
Unhealthy food costing UK more than £260bn a year, report says. That's nearly 3 times the amount of money we actually spend on food. Substantial food systems changes are beyond urgent https://t.co/TP7eiub4KN pic.twitter.com/DENPvm797T
— Prof Chris Elliott OBE (@QUBFoodProf) November 16, 2024
Wysokoprzetworzona żywność stanowi ponad połowę diety osób dorosłych w UK i prawie dwie trzecie diety nastolatków, a rynek, który gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch dekad, wzrośnie jeszcze w nadchodzącym roku - stwierdza FFCC.
W raporcie stwierdzono, że prawo do zdrowej żywności powinno być prawnie uregulowane, powinny istnieć przepisy dotyczące środowiska żywnościowego, aby zapobiegać szkodliwym skutkom, a pieniądze mogłyby zostać przekierowane na zdrowszą, bardziej ekologiczną, uczciwą i stabilniejszą nową gospodarkę żywnościową.
Dyrektor generalna FFCC, Sue Pritchard, zasugerowała, że "istnieje wyraźny i pilny ekonomiczny argument za zmianą brytyjskiego systemu żywnościowego".
Na początku zeszłego tygodnia organizacja charytatywna Food Foundation stwierdziła, że rynek produktów spożywczych, w tym produkty reklamowane konsumentom, menu restauracji i promocje oferowane w supermarketach, mają wpływ na kształtowanie diety i "skazują nas na klęskę".
The False Economy of #BigFood—New analysis for @FFC_Commission has found that the costs of Britain’s unhealthy food system amount to £268 billion every year—almost equivalent to the total annual UK #healthcare spend. The report by CUSP co-director @ProfTimJackson provides the… pic.twitter.com/TCJqRJHDcz
— CUSP (@CUSP_uk) November 18, 2024
W corocznym raporcie State of the Nation's Food Industry przytoczono badania z 2022 r. przeprowadzone przez University of Liverpool, które wykazały, że tylko pięć firm - Haribo, Mars, Mondelez, PepsiCo and Kellogg's - było odpowiedzialnych za ponad 80% emitowanych w telewizji reklam przekąsek i słodyczy przed godziną 21:00.
Zasugerowano, że brytyjski system żywnościowy "nieustannie" popycha konsumentów do dokonywania niezdrowych wyborów.
We wrześniu rząd potwierdził, że zakaz wyświetlania reklam śmieciowego jedzenia w telewizji przed godziną 21:00 wejdzie w życie 1 października przyszłego roku, chociaż istnieją już od dawna ograniczenia, które zabraniają wyświetlania takich reklam na kanałach przeznaczonych dla dzieci lub przy programach dla dzieci.
Czytaj więcej:
Wprowadzenie podatku cukrowego w UK działa. Spożycie cukru przez dzieci spadło już o połowę
UK: "Na codziennych produktach spożywczych powinny być umieszczane ostrzeżenia"
Zakaz reklam śmieciowego jedzenia w TV przed godziną 21:00 wejdzie w życie w przyszłym roku
Podajcie ile miliardów zarabiają sprzedając to dziadostwo to wszystko będzie jasne bo na opiekę zdrowotną pójdzie 260 a zysk kilka razy większy więc wszystko się zgadza.
Chleb w sainsurym czy Lidlu też szkodzi jeśli każdy by sprawdził co tam napisali na worku a kurczaki faszerują wszystkim.
Znachor @ oni zarabiają a państwo traci czyli my wszyscy
Wogóle to ciężko znaleźć tak naprawdę zdrową żywność w sklepach. Wszystko jest kombinowane. Państwo powinno wprowadzić ostre normy i kontrolę odnośnie żywności.
Znachor - słuszna uwaga. Kolega pracuje w fabryce chipsów znanej marki w Lincoln. Mają tam sklep fabryczny,gdzie pracownicy mogą kupić wyroby tej firmy. Np.standartowa mała paczka chipsów 25 gram obojętnie w jakim smaku kosztuje w tym sklepie 0,05£. Co kilka miesięcy kolega nas odwiedza na weekend to przywozi w ramach "prezentu" kilka kartonów chipsów w opakowaniach po 24 paczki w kartonie. Płaci za karton 1,20£. Porównajcie ile kosztuje taki karton w sklepie... Biznes z bardzo dobrą przebitką !!!
To ja Czytelnik Anonimowy jestem w qoor mnie nieczytata nic tylko tego glupiego PGR wszyscy znajo wiec sie podszywam pod niego pisze tez jako mieciu murarz I inni bo ja nienawidze angli bo przepilem wszystko siadla mi psychika I sie lecze.uciekajta z g..kraju nie mozeta miec lepiej jak ja..Londynek jest moim zycie ale ten PGR jest slawniejszy jak ja ja go zniszcze wy utyczeni chipsami ja jestem krolem tutaj zapamietajta wiem wszystko I mam racje .precz z Januszem.