Menu

Kwas foliowy będzie dodawany do mąki w celu zapobiegania wadom rozwojowym u dzieci w UK

Kwas foliowy będzie dodawany do mąki w celu zapobiegania wadom rozwojowym u dzieci w UK
Brytyjski rząd zadecydował o dodawaniu kwasu foliowego do mąki pszennej. Niektóre kraje na świecie już stosują podobne praktyki. (Fot. Getty Images)
Dodawanie kwasu foliowego do mąki pszennej może zapobiec rocznie około 200 przypadkom wad cewy nerwowej, takich jak np. rozszczep kręgosłupa i poprawić zdrowie kobiet w ciąży - twierdzi brytyjski rząd. Producentom dano czas do końca 2026 r. na dostosowanie się do nowego wymogu prawnego - podał serwis stacji BBC.
Reklama
Reklama

Przyszłe matki i kobiety starające się zajść w ciążę nadal powinny przyjmować suplementy zawierające kwas foliowy - czyli syntetyczną wersję witaminy znanej jako folacyna - zgodnie z obecnymi zaleceniami lekarzy.

Kwas foliowy jest szczególnie ważny we wczesnym okresie ciąży, ponieważ wspomaga prawidłowy rozwój mózgu, czaszki i rdzenia kręgowego dziecka.

Eksperci, z których wielu wzywało do tego rozwiązania od wielu lat, z zadowoleniem przyjęli decyzję rządu.

Wprowadzenie tego rozwiązania nastąpiło po wdrożeniu działań mających na celu poprawę stanu zdrowia w innych krajach, takich jak Australia i Kanada, gdzie praktyka ta jest już stosowana.

Niektórzy twierdzą jednak, że zmiana nie jest wystarczająca i należy włączyć do programu większą liczbę produktów spożywczych.

Folacyna, znana również jako witamina B9, znajduje się w codziennych produktach spożywczych, takich jak fasola i niektóre zielone warzywa, co oznacza, że większość ludzi spożywa wystarczającą dawkę kwasu foliowego w ramach normalnej, zdrowej diety.

Ponadto NHS zaleca kobietom starającym się o dziecko przyjmowanie suplementów kwasu foliowego przez około trzy miesiące przed zajściem w ciążę i przez co najmniej 12 tygodni po zajściu w ciążę. Zalecenie to nie ulegnie zmianie.

Szacuje się, że połowa wszystkich ciąż w UK nie jest planowana. Dlatego też wzbogacenie mąki pomoże zwiększyć spożycie kwasu foliowego w populacji, a pośrednio lepiej chronić nienarodzone dzieci.

Niezależny rządowy organ doradczy przeanalizował wszystkie dowody i jest przekonany, że wprowadzana zmiana jest właściwym rozwiązaniem dla całego społeczeństwa.

Małe młyny (produkujące mniej niż 500 ton mąki rocznie) będą zwolnione z tego obowiązku.

Obecnie mąka jest już wzbogacana wapniem, niacyną, tiaminą i żelazem, co ma służyć poprawie zdrowia społeczeństwa.

Czytaj więcej:

Anglia: Już dwuletnie dzieci są leczone z powodu chorób związanych z otyłością

NHS udostępni "ulepszone" tabletki wspomagające walkę z uzależnieniem od papierosów

Od 2019 r. mniej niż połowa kwalifikujących się osób skorzystała z badań profilaktycznych NHS

    Komentarze, oczekujące: 3
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.11.2024
    GBP 5.1743 złEUR 4.3198 złUSD 4.0898 złCHF 4.6041 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama