Menu

Which? wszczyna sprawę przeciwko Apple w związku z iCloud

Which? wszczyna sprawę przeciwko Apple w związku z iCloud
Użytkownicy systemu operacyjnego iOS muszą płacić za usługę iCloud, gdy ilość przechowywanych danych przekroczy bezpłatny limit 5 GB. (Fot. Getty Images)
Brytyjska grupa konsumencka Which? wszczęła pozew prawny o wartości 3 miliardów funtów przeciwko Apple, twierdząc, że gigant technologiczny złamał prawo konkurencji, 'narzucając klientom swoje usługi iCloud'.

Zdaniem Which? Apple zachęca użytkowników do rejestrowania się w iCloud w celu przechowywania zdjęć, filmów i innych danych, a tym samym faworyzuje własne produkty, jednocześnie utrudniając korzystanie z alternatywnych produktów, co ostatecznie tłumi konkurencję.

Obrońcy praw konsumentów wskazują, że Apple nie pozwala klientom przechowywać ani tworzyć kopii zapasowych wszystkich danych swojego telefonu u zewnętrznego dostawcy, a użytkownicy jego systemu operacyjnego iOS muszą płacić za usługę, gdy ilość przechowywanych danych przekroczy bezpłatny limit 5 GB.

W swoim pozwie, który został złożony w Trybunale Apelacyjnym ds. Konkurencji, grupa konsumencka oskarża również Apple o pobieranie od użytkowników zbyt wysokich opłat za subskrypcje iCloud - częściowo dlatego, że dominująca pozycja firmy na rynku oznacza, że ​​nowym graczom trudno jest  się pojawić i zapewnić konkurencję.

Grupa oświadczyła, że ​​domaga się odszkodowania dla wszystkich poszkodowanych klientów Apple, którzy uzyskali usługi iCloud od 1 października 2015 r., co według szacunków dotyczy około 40 milionów osób. Poszczególnym klientom może należeć się średnio 70 funtów - w zależności od tego, jak długo płacili za usługę.

Which? wezwał Apple do rozwiązania roszczenia bez konieczności wszczynania postępowania sądowego, oferując konsumentom zwrot pieniędzy i udostępniając swój system operacyjny, aby umożliwić użytkownikom większy wybór usług w chmurze.

"Apple wierzy w zapewnianie naszym klientom wyboru. Nasi użytkownicy nie muszą korzystać z iCloud, a wielu z nich polega na szerokiej gamie alternatywnych rozwiązań innych firm w zakresie przechowywania danych. Ponadto ciężko pracujemy, aby przesyłanie danych było jak najłatwiejsze — czy to do iCloud, czy innej usługi" - stwierdziła amerykańska firma w swoim oświadczeniu.

"Odrzucamy wszelkie sugestie, że nasze praktyki iCloud są antykonkurencyjne i będziemy energicznie bronić się przed wszelkimi roszczeniami prawnymi. Oznacza to, że ​​możemy pomóc konsumentom uzyskać należne im zadośćuczynienie" - podsumowano.

Z kolei dyrektor naczelna Which? Anabel Hoult uważa, że klientom Apple należy się prawie 3 miliardy funtów.

"Wnosząc to roszczenie, Which? pokazuje dużym korporacjom, takim jak Apple, że nie mogą oszukiwać brytyjskich konsumentów bez ponoszenia konsekwencji" - dodała.

Czytaj więcej:

Apple odkłada wprowadzenie na rynek UE systemu generatywnej AI

Apple przegrał przed TSUE ws. nakazu zapłaty 13 mld euro zaległych podatków w Irlandii

KE wzywa koncern Apple, by dostosował system operacyjny iPadów do unijnego prawa

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport