Menu

UK: Najemcy mogą nie być w stanie kupić mieszkań komunalnych 

UK: Najemcy mogą nie być w stanie kupić mieszkań komunalnych 
Budynki komunalne w londyńskiej dzielnicy Bow. (Fot. Getty Images)
Brytyjska wicepremier Angela Rayner zasugerowała, że ​​chce powstrzymać sprzedaż nowych mieszkań komunalnych w Anglii w ramach programu Right to Buy. Jak wyjaśniła BBC, rząd nałoży ograniczenia na nowe domy socjalne, aby 'nie stracić tych zasobów'.
Reklama
Reklama

Przez dziesięciolecia program Right to Buy pozwalał najemcom mieszkań socjalnych odkupywać swoje domy, często ze znaczną zniżką. Prawo to zostało wprowadzone przez konserwatywny rząd Margaret Thatcher w 1980 roku. Od tego czasu sprzedano ponad dwa miliony domów.

Prawo do kupna zostało ponownie uruchomione w 2012 r. przez rząd koalicyjny kierowany przez konserwatystów, który zwiększył zniżkę, jaką najemca może otrzymać przy zakupie domu.

Obecnie wynosi ona 102 400 funtów w całej Anglii - z wyjątkiem Londynu, gdzie wynosi 136 400 funtów.

Program został zakończony w Szkocji w 2016 r., a w 2019 r. w Walii.

Polityce tej początkowo przypisywano wzrost wskaźników posiadania domów, ale ostatnio stwierdzono, że przyczynia się ona do wzrostu bezdomności.

Partia Pracy zobowiązała się do wybudowania największej liczby mieszkań socjalnych i komunalnych od czasów II wojny światowej. Angela Rayner wyjaśniła w rozmowie z BBC, że nie chce, aby te nowo wybudowane nieruchomości "opuściły system" - szczególnie gdy Anglia stoi w obliczu "katastrofalnej sytuacji awaryjnej" w związku z bezdomnością..

Ministrowie rozpoczną konsultacje w tej sprawie pod koniec tego roku.

Angela Rayner kupiła własną nieruchomość w ramach programu Right to Buy w 2007 r.

Czytaj więcej:

Czynsze za wynajem prywatnych nieruchomości w Wielkiej Brytanii znów osiągnęły rekordowy poziom

    Komentarze
    • Zocha
      8 listopada, 05:25

      Problem jest inny wielu pracowników ośrodków pomocy którzy pracują i rozdają mieszkań socjalnie ,nielegalnie to robią. Rozdają mieszkań swoim członkom rodziny ,przyjaciół i sobie ,niezgodnie z ustawą o pomocy socjalnej .Są nawet przypadki kiedy pobierają opłatę za załatwienie mieszkania .Rząd powinien wprowadzić komisję i sprawdzić ile mieszkań zostało niezgodnie z prawem zagarniętych, a osoby wyzucone dyscyplinarnie za przekręty.

    • TiBi
      8 listopada, 05:46

      Rząd powinien wziąć się za pracowników urzędów socjalnych i sprawdzić ile mieszkań zostało nielegalnie zgrabionych. Zgodnie z ustawą o mieszkaniach socjalnych nie wolno pracowników aplikować o nie oraz ich członkom rodzin i znajomych. Naruszenie tej ustawy wiąże się z wydleniem z urzędu oraz sprawa w sądzie.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.11.2024
    GBP 5.1992 złEUR 4.3244 złUSD 4.0117 złCHF 4.6031 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama