"Bild": Coraz mniej wykwalifikowanych pracowników z zagranicy chce pracować w Niemczech

Resort spodziewał się pierwotnie czterokrotnie większej liczby wniosków.
Według MSW Niemiec, od czerwca do września prawie 2 360 osób ubiegało się o wprowadzoną w czerwcu przez rząd tzw. kartę szansy, która umożliwia obcokrajowcom spoza UE wjazd do Niemiec w celu poszukiwania pracy. To około 590 wniosków miesięcznie.
Rząd RFN zakładał w rzeczywistości 2 500 wniosków miesięcznie i łącznie 10 tys. wniosków w tym okresie – napisał "Bild".
Jak wynika z udostępnionych gazecie danych MSW Niemiec, odrzucono 15 proc. wniosków. Najwięcej osób ubiegających się o kartę pochodziło z Indii, Chin, Turcji, Rosji i Tunezji.
Wprowadzenie tzw. karty szansy jest częścią ustawy o imigracji wykwalifikowanych pracowników. Od dłuższego czasu rząd federalny próbuje przyciągnąć do Niemiec wykwalifikowaną siłę roboczą z zagranicy.
Karta szansy (Chancenkarte) bazuje na systemie punktowym i pozwala uniknąć długotrwałych procedur uznawania kwalifikacji.
Aby ubiegać się o kartę, należy spełnić takie wymagania jak podstawowa znajomość języka niemieckiego lub bardzo dobra znajomość języka angielskiego, a także odbyć co najmniej dwuletnie szkolenie zawodowe lub posiadać dyplom ukończenia studiów w kraju pochodzenia.
Czytaj więcej:
Inflacja i imigracja podnoszą statystyki przestępstw w Niemczech
Niemcy: Zliberalizowane przepisy umożliwią szybsze uzyskanie obywatelstwa m.in. Polakom
Niemcy zaostrzają przepisy dotyczące zasiłków. Koniec z pobłażliwością dla bezrobotnych
Sondaż: Dla Polaków Niemcy to kraj o silnej gospodarce, dla Niemców Polska to atrakcja turystyczna