Menu

Amnesty International: Mniej krajów stosowało karę śmierci, ale liczba egzekucji wzrosła

Amnesty International: Mniej krajów stosowało karę śmierci, ale liczba egzekucji wzrosła
W Europie w 2023 roku nie stracono nikogo. Jedynym państwem kontynentu, które w praktyce stosuje karę śmierci, jest Białoruś. (Fot. Getty Images)
Karę śmierci wykonano w ubiegłym roku tylko w 16 krajach świata, ale liczba egzekucji była najwyższa od prawie dekady, głównie za sprawą Iranu i Arabii Saudyjskiej – przekazała ekspertka z Amnesty International (AI), Chiara Sangiorgio. Nadzieje abolicjonistów wzbudza natomiast sytuacja w Afryce - dodała.
Reklama
Reklama

113 krajów i terytoriów na świecie zniosło karę śmierci za wszystkie rodzaje przestępstw. Ostatnim, jakie dołączyło do tej grupy, jest Zambia, gdzie odejście od kary śmierci ogłoszono pod koniec 2022 roku. W 55 państwach kara śmierci wciąż obowiązuje w prawie i jest stosowana w praktyce – wynika z danych AI.

"Region Afryki jest światłem nadziei na abolicję, liczymy na dobre wiadomości z krajów, w których trwają procesy znoszenia kary śmierci, takich jak Zimbabwe i Liberia" – podkreśliła Sangiorgio.

Meline Szwarcberg ze Światowej Koalicji Przeciw Karze Śmierci wyraziła nadzieję, że naciski abolicjonistów pomogą "wzmocnić trend, by Afryka stała się kontynentem wolnym od kary śmierci". Z danych AI wynika, że w 2023 roku w Egipcie i Somalii stracono łącznie co najmniej 46 osób.

Kroki w stronę abolicji poczyniły niektóre kraje Azji. W 2023 roku Malezja zniosła obowiązek wymierzania kary śmierci za 11 najcięższych zbrodni, a Pakistan zrezygnował z niej w przypadku przestępstw narkotykowych.

AI odnotowała w 2023 roku 1 153 egzekucje, o 31 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła liczba osób straconych za przestępstwa związane z narkotykami, szczególnie w Iranie i Arabii Saudyjskiej, które odpowiadają wspólnie za 89 proc. wszystkich wykonanych wyroków, o jakich wiadomo.

Wśród metod wykonywania wyroków w 2023 roku były powieszenie, podanie zastrzyku z trucizną i rozstrzelanie, a w Arabii Saudyjskiej skazanych uśmiercano przez ścięcie – wynika z raportu AI. Wśród państw rozwiniętych, egzekucje miały miejsce w USA i Singapurze.

Najwięcej egzekucji odbywa się w Chinach, ale władze tego kraju, podobnie jak rządy Wietnamu i Korei Północnej, nie ujawniają informacji na ten temat, poza niektórymi przypadkami. Według Amnesty co roku w ChRL wykonywane są tysiące egzekucji, ale z powodu braku wiarygodnych danych nie są one zliczane do globalnych statystyk.

"Ograniczone oficjalne doniesienia o egzekucjach i wyrokach śmierci sugerują, że celem jest wysłanie sygnału, poprzez zastosowanie kary śmierci, że zbrodnia lub sprzeciw nie będą tolerowane" – zaznaczyła Sangiorgio. Podkreśliła, że w Chinach wyroki śmierci zapadają między innymi w sprawach narkotykowych.

Ekspertka AI zwróciła uwagę na podejmowane w Chinach kroki na rzecz wzmocnienia gwarancji należytego procesu w sprawach zagrożonych karą śmierci. Oceniła jednak, że "należy zrobić znacznie więcej", by stosowanie tej kary w Chinach dostosować do prawa i standardów międzynarodowych.

Niektórzy chińscy obrońcy praw człowieka szacują tymczasem, że Chiny mogą odpowiadać nawet za 80 proc. wykonywanych na świecie wyroków, co w zestawieniu z danymi AI oznaczałoby co najmniej 4 tys. egzekucji w ciągu roku.

Kara śmierci obowiązuje nie tylko w komunistycznych Chinach, ale też na rządzonym demokratycznie Tajwanie. Pod koniec września tajwański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kara śmierci jest zgodna z ustawą zasadniczą, a z sondaży wynika, że popiera ją ponad 80 proc. społeczeństwa. Egzekucja grozi tam 37 skazanym na śmierć przestępcom.

W Europie w 2023 roku nie stracono nikogo. Jedynym państwem kontynentu, które w praktyce stosuje karę śmierci, jest Białoruś - ostatnia znana egzekucja miała tam miejsce w 2022 roku. W ostatnich latach pojawiły się jednak głosy polityków i sondaże sugerujące wzrost poparcia społecznego dla przywrócenia kary śmierci w niektórych krajach UE, m.in. we Francji, a także w Wielkiej Brytanii.

"To rzeczywiście niepokojące, że opinia publiczna w niektórych europejskich krajach przesunęła się w kierunku przywrócenia kary śmierci, a pewne partie polityczne podjęły tę sprawę. Europę wciąż jednak chronią jej silne ramy praw człowieka" – oceniła Meline Szwarcberg ze Światowej Koalicji Przeciwko Karze Śmierci, zwracając uwagę na obowiązujące umowy międzynarodowe, zwłaszcza w UE.

Zdaniem Chiary Sangiorgio z AI sondaże opinii publicznej w sprawie kary śmierci są często używane jako argument za jej utrzymaniem, ale ich wyniki zależą w dużym stopniu od przyjętej metodologii badania i czasu, w jakim jest ono prowadzone. "Sondaże należy uważać za pomiar temperatury tego, jak rządy powinny poszerzać świadomość społeczną w odniesieniu do kwestii praw człowieka związanych z karą śmierci" – oświadczyła.

"Nigdy nie wolno nam zapominać o nieodwracalnych skutkach tej okrutnej kary" – oceniła ekspertka Amnesty International.

Czytaj więcej:

UE potępiła wykonanie w USA kary śmierci poprzez uduszenie azotem

Amnesty International: Liczba wykonanych wyroków śmierci najwyższa od 2015 r.

Afgańscy talibowie odebrali już prawa kobietom, teraz zabierają się za mężczyzn

    Komentarze
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.10.2024
    GBP 5.1452 złEUR 4.3029 złUSD 3.9355 złCHF 4.5737 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama