Menu

Wzrost liczby kradzieży telefonów w UK: W biały dzień, najczęściej w Londynie

Wzrost liczby kradzieży telefonów w UK: W biały dzień, najczęściej w Londynie
Do kradzieży telefonów dochodzi nawet w biały dzień, a sprawcami są często rowerzyści... (Fot. Getty Images)
Kradzieże telefonów komórkowych w UK wzrosły o 150% w ciągu ostatniego roku. Ofiary tych przestępstw często nie mogą przez to pracować, korzystać z banku ani podróżować. Dlaczego policji tak trudno jest powstrzymać ten proceder? - zastanawia się dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

"Nasze życie jest w naszych telefonach – nasze kontakty, zdjęcia rodzinne, konta w mediach społecznościowych, płatności zbliżeniowe, karty podróżne, e-maile. Są one formą bezpieczeństwa i komfortu dla ludzi, ale zabranie czyjegoś urządzenia pozbawia ich tego bezpieczeństwa" - podkreśla pierwsza niezależna komisarz ds. ofiar w Londynie, Claire Waxman.

Kradzieże telefonów to rosnący problem globalny, ale w Wielkiej Brytanii to Londyn przoduje w tych niechlubnych statystykach. Dane rządowe opublikowane we wrześniu wykazały, że "kradzieże z włamaniem" wzrosły o 150% w porównaniu z rokiem poprzednim. A spośród 78 000 osób w Anglii i Walii, którym skradziono telefon lub torebkę w ciągu roku do końca marca, ponad 58 000 z nich (74%) przebywało w Londynie.

To, że brytyjska stolica jest miejscem, w którym dochodzi do największej liczby kradzieży, nie jest zaskoczeniem - twierdzi Saj Hussain, główny oficer Metropolitan Police ds. kradzieży telefonów. "To największa metropolia - obszar, który odwiedza najwięcej osób, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest tam wielu pieszych, zwłaszcza turystów" - dodaje.

Hussain uważa, że utrata telefonu jest "traumą" i podkreśla, że jeśli ktoś został okradziony, powinien natychmiast zadzwonić pod numer 999. Dodaje też, że jedna czwarta kradzieży w Londynie jest dokonywana przy użyciu noża, a ofiarami są głównie dzieci w wieku szkolnym.

Urządzenia są często wyrywane przechodniom z rąk w biały dzień - często na światłach ulicznych, w sklepach, w metrze, na chodnikach.

Skradzione telefony są zazwyczaj sprzedawane za granicą lub w kraju, w małych sklepach pop-up, ale policja tak naprawdę nie wie, z jakich sieci korzystają złodzieje. Jednak według szacunków Met, aparaty są zazwyczaj sprzedawane za mniej niż jedną dziesiątą ich wartości. Jednak każda część telefonu jest cennym komponentem - w przypadku nowych iPhone’ów to nawet kilkaset funtów za sam ekran.

Jak więc się przed tym chronić? "Bądź świadomy swojego otoczenia" - radzi Saj Hussain. "Patrz w górę, uważaj. Lepiej korzystaj z usług kodowania PIN. Trzymaj telefony, zegarki i gotówkę poza zasięgiem wzroku" - dodaje.

Z kolei rzecznik sieci O2 zaleca następujące czynności: zanotuj numer IMEI, unikalny numer referencyjny telefonu, dzięki czemu policja będzie mogła go odzyskać, jeśli go znajdzie; upewnij się, że aplikacje bankowe mają inny kod dostępu niż sam telefon; jeśli przejdziesz do ustawień, możesz przypiąć kod PIN do swojej karty SIM, więc jeśli złodziej spróbuje włożyć kartę SIM do innego telefonu, będzie ona chroniona.

Po kradzieży telefonu należy zgłosić to tak szybko, jak to możliwe, ponieważ sieci ograniczą wówczas nasze straty – na przykład, jeśli złodziej wykona wiele połączeń międzynarodowych – ale tylko wtedy, gdy powiadomimy o tym w ciągu 24 godzin. Wszystkie sieci w Wielkiej Brytanii mają umowę o "zamrożeniu" telefonu – co oznacza, że ​​nie ma on dostępu do żadnej sieci – ale robi się trudniej, gdy telefon ląduje w Chinach, co często się zdarza. Należy również pamiętać, że 80% kradzieży dotyczy iPhone’ów.

Czytaj więcej:

Rośnie liczba kradzieży telefonów komórkowych w Londynie. W których dzielnicach jest najgorzej?

    Komentarze
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 10.10.2024
    GBP 5.1452 złEUR 4.3029 złUSD 3.9355 złCHF 4.5737 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama