Menu

UK: Kontrola kont bankowych pod kątem oszustw związanych z zasiłkami to "zamach na prywatność"

UK: Kontrola kont bankowych pod kątem oszustw związanych z zasiłkami to "zamach na prywatność"
Według organizacji charytatywnych nałożenie na banki wymogu prześwietlania kont w poszukiwaniu podejrzanych aktywności będzie poważną "ingerencją w prywatność". (Fot. Getty Images)
Zaapelowano do ministrów, by nie przywracali planu rządu Partii Konserwatywnej dotyczącego przeciwdziałania oszustwom związanym z zasiłkami poprzez uruchomienie masowego monitorowania kont bankowych z użyciem algorytmów - donosi dziennik 'The Guardian'.
Reklama
Reklama

Organizacje charytatywne zajmujące się prawami osób niepełnosprawnych, ubogich, emerytów i prawem do ochrony prywatności obawiają się, że rząd jest gotów wprowadzić "kartę szpiega", stosując automatyzację i być może sztuczną inteligencję do zwalczania oszustw i nadużyć związanych z zasiłkami, które kosztują 10 mld funtów rocznie. Obawiają się, że rozwiązanie to będzie oznaczało "poważny zamach na prawo do prywatności w UK".

W piśmie skierowanym w tym tygodniu do Liz Kendall, minister pracy i emerytur, stwierdzili, że nałożenie na banki wymogu prześwietlania kont w poszukiwaniu podejrzanych aktywności byłoby poważną "ingerencją w prywatność społeczeństwa, z potencjalnie negatywnymi konsekwencjami dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji".

Keir Starmer zapowiedział w zeszłym tygodniu wprowadzenie ustawy o przeciwdziałaniu oszustwom, nadużyciom i zadłużeniu, która ma zobowiązać banki do udostępniania danych o posiadaczach kont, które "mogą ujawniać oznaki potencjalnych przypadków nadużyć dotyczących zasiłków".

Szczegóły projektu nie zostały jeszcze opublikowane, ale Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) podkreśliło, że rząd nie będzie miał dostępu do kont bankowych ludzi i nie będzie wykorzystywał sztucznej inteligencji do analizowania danych.

Poinformowano, że rząd będzie mógł zwracać się do banków o przekazanie danych pozwalających wskazać, czy dany klient może nie spełniać zasad uprawniających do otrzymywania świadczeń, a w przypadku pojawienia się sygnału o oszustwie lub błędzie, pracownik zawsze będzie to badał.

Poprzedni podobny projekt konserwatystów nie zdążył przejść przez parlament przed lipcowymi wyborami powszechnymi. Jednak aspekty ustawy, które koncentrowały się na prawach do prywatności i zautomatyzowanym procesie decyzyjnym, były mocno kwestionowane.

Projekt nowej ustawy Partii Pracy może zobowiązać banki i inne podmioty do sprawdzania kont wszystkich obywateli w celu monitorowania osób korzystających z pomocy społecznej. Według jej własnych szacunków pozwoliłoby to zapobiec utracie jedynie około 3% całkowitej kwoty związanej z oszustwami i nadużyciami.

Według sygnatariuszy pisma do Kendall, wśród których znaleźli się liderzy organizacji Disability Rights UK, Age UK, Privacy International, Child Poverty Action Group i Big Brother Watch, takie masowe uprawnienia do nadzoru finansowego byłyby "niewspółmierne" do celu.

Powyższe ostrzeżenie pojawia się w obliczu coraz szerszego stosowania sztucznej inteligencji w ministerstwach, ponieważ według szacunków organu kontrolującego wydatki - National Audit Office, około 70% z nich testuje lub planuje wykorzystywać sztuczną inteligencję.

Systemy informatyczne stosowane w sferze opieki społecznej nie są bezbłędne. Latem okazało się, że oprogramowanie DWP niesłusznie wskazało ponad 200 000 osób do zbadania pod kątem podejrzeń o oszustwa i nadużycia.

Czytaj więcej:

Sankcje związane z zasiłkami dotyczą częściej osób czarnoskórych i mniejszości etnicznych

Rząd UK planuje zwalczać oszustwa związane z zasiłkami. Może kontrolować konta bankowe wnioskodawców

    Komentarze, oczekujące: 1
    Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
    Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 02.10.2024
    GBP 5.1575 złEUR 4.2952 złUSD 3.8792 złCHF 4.5830 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama