Menu

Rząd UK planuje zwalczać oszustwa związane z zasiłkami. Może kontrolować konta bankowe wnioskodawców

Rząd UK planuje zwalczać oszustwa związane z zasiłkami. Może kontrolować konta bankowe wnioskodawców
Projekt nowej ustawy ma obligować instytucje finansowe do udostępniania danych, które mogą pomóc w identyfikacji oszustów. (Fot. Getty Images)
Partia Pracy obiecała rozprawić się z oszustwami związanymi z przyznawaniem zasiłków poprzez ponowne wprowadzenie propozycji z tzw. kartą szpiega, którą rozważał ustanowić poprzedni rząd, a która pozwoliłaby urzędnikom systemu opieki społecznej na uzyskiwanie informacji z kont bankowych osób ubiegających się o zasiłek - czytamy w 'The Guardian'.

Ustawa o przeciwdziałaniu oszustwom, nadużyciom i zadłużeniu zobowiąże banki i inne instytucje finansowe do udostępniania danych, które mogą pomóc w identyfikacji oszustw związanych z zasiłkami, w ramach pakietu środków mających na celu "szybsze łapanie oszustów" i zaoszczędzenie 1,6 mld funtów w ciągu pięciu lat.

Premier UK Keir Starmer ogłosił projekt ustawy podczas swojego przemówienia na konferencji Partii Pracy we wtorek, kiedy argumentował, że ustanowienie przepisów mających na celu powstrzymanie oszustw związanych z zasiłkami jest niezbędne, jeśli rząd ma "utrzymać dotychczasowe wsparcie w ramach systemu opieki społecznej".

Działacze organizacji charytatywnych ostrzegli ministrów przed wprowadzaniem jakichkolwiek przepisów wzorowanych na projekcie powszechnie krytykowanej ustawy o ochronie danych osobowych i informacji cyfrowych poprzedniego rządu, która miała podobne aspiracje w zakresie zwalczania oszustw związanych z zasiłkami.

Kiedy ta ustawa - potępiona przez wielu działaczy jako naruszenie prywatności, które może nieproporcjonalnie wpłynąć na osoby starsze i niepełnosprawne - przechodziła przez parlament, Partia Pracy sprzeciwiła się poprawkom, które obligowały banki do udostępniania danych swoich klientów ministerstwu, aby pomóc mu w zwalczaniu oszustw związanych z zasiłkami.

Rząd oświadczył, że nowa ustawa będzie zawierać wzmocnione środki mające na celu ochronę szczególnie wrażliwych wnioskodawców i ustanowi zabezpieczenia, aby zapewnić, że nowe uprawnienia nie będą nadużywane przez ministerstwo pracy i emerytur (DWP).

DWP znajduje się pod presją, aby rozwiązać problem ogromnych strat związanych z oszustwami i błędami dotyczącymi zasiłków, które w ujęciu pieniężnym wzrosły ponad dwukrotnie od czasu pandemii do 9,7 mld funtów w latach 2023-24.

Ministerstwo przyznało, że jest mało prawdopodobne, aby poziom nadużyć i błędów spadł do poziomu sprzed 2019 r., a winą za ten stan rzeczy obarcza trendy społeczne, w tym "złagodzenie postaw wobec oszustw".

Największym polem nadużyć związanych z zasiłkami, stanowiącym dwie trzecie całości zasiłków, jest Universal Credit. Był on przedmiotem oszustw na dużą skalę przez grupy przestępcze, które wykorzystywały luki w systemie przyznawania świadczeń online do składania wielu fałszywych wniosków - czasami na dziesiątki milionów funtów.

Tymczasem Caroline Selman, analityczka z organizacji charytatywnej Public Law Project, zauważyła, że projekt ustawy rodzi pytania o to, czy ministrowie wyciągnęli wnioski z poprzedniej wersji.

Czytaj więcej:

Partia Pracy będzie musiała zreformować pomoc społeczną, przeznaczając na nią miliardy

Największe oszustwo zasiłkowe w UK. Bułgarski gang wyłudził prawie 54 mln funtów

Sankcje związane z zasiłkami dotyczą częściej osób czarnoskórych i mniejszości etnicznych

    Kurs NBP z dnia 09.05.2025
    GBP 5.0002 złEUR 4.2414 złUSD 3.7681 złCHF 4.5389 zł

    Sport