Menu

Wielka powódź w Polsce: Stan klęski żywiołowej wprowadzony w kolejnych powiatach

Wielka powódź w Polsce: Stan klęski żywiołowej wprowadzony w kolejnych powiatach
Zalane ulice w Lewinie Brzeskim w województwie opolskim, 18 września 2024 r. (Fot. Getty Images)
Rząd rozszerzył teren objęty stanem klęski żywiołowej o kolejne powiaty woj. dolnośląskiego: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski - wynika z rozporządzenia, które opublikowano dzisiaj w Dzienniku Ustaw. Donald Tusk powołał pełnomocnika rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią.

Dodatkowo w rozporządzeniu wprowadzono obowiązek stosowania określonych środków zapewniających ochronę środowiska – w zakresie zbierania, transportu lub przetwarzania odpadów pochodzących z określonego obszaru.

"Stan klęski żywiołowej skutkuje wytworzeniem istotnych mas odpadów, których bieżące zagospodarowanie wykracza poza dostępne zasoby organizacyjne dostosowane do prowadzenia działalności w zwyczajnych warunkach. Przypadki konieczności wykroczenia poza te warunki powinny podlegać ocenie wojewody" - wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Oznacza to, że wojewoda może wskazywać rodzaje odpadów pochodzących z terenów dotkniętych powodzią i obowiązki w zakresie ich transportu, zapewnienia miejsca i sposobu magazynowania lub sposobu przetwarzania.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jest ono kolejną nowelizacją rozporządzenia Rady Ministrów z 16 września.

Pierwotnie statusem klęski żywiołowej objęte były następujące powiaty: w województwie dolnośląskim – powiaty dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę; w woj. opolskim – powiaty brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj, śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

We wtorek terytorium objęte stanem klęski żywiołowej zostało rozszerzone o kolejne powiaty w woj. dolnośląskim - dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w woj. opolskim - brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

Na obszarach tych w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela:

  • obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
  • nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
  • nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  • nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.

Tymczasem premier Donald Tusk powołał pełnomocnika rządu do spraw odbudowy powodziowej. Został nim Marcin Kierwiński. Polityk zdecydował się na złożenie mandatu europosła - przekazał premier podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Nowej Soli.

"Szukałem kogoś, kto ma wykształcenie techniczne, jest doświadczonym politykiem, jeżeli chodzi o zarządzanie, ma doświadczenie w zarządzaniu kryzysowym" – wyjaśnił.

Marcin Kierwiński, do niedawna Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, posiada te wszystkie kompetencje. Polityk ma wykształcenie inżynierskie; był m.in. inicjatorem ustawy o ochronie ludności cywilnej, wicemarszałkiem województwa czy radnym miejskim. Daje to gwarancję, że koordynowany przez niego program odbudowy będzie sprawnie funkcjonował.

Czytaj więcej:

Ekstremalne powodzie dotykają Europę, w tym Polskę. Zginęło co najmniej 16 osób

    Kurs NBP z dnia 05.05.2025
    GBP 5.0144 złEUR 4.2760 złUSD 3.7752 złCHF 4.5764 zł

    Sport