Nicola Sturgeon przewiduje w UK "przełom": Szkocja będzie niepodległa, a Irlandia zjednoczona

W rozmowie z BBC Scotland News z okazji 10. rocznicy referendum niepodległościowego z 2014 r. była liderka Scottish National Party przyznała, że w przededniu głosowania wierzyła, iż zwycięstwo opcji niepodległościowej jest "w zasięgu ręki".
Chociaż "TAK dla niepodległości" przegrało referendum (opcja "NIE" wygrała stosunkiem głosów 55,3% do 44,7%), to od tamtej pory Szkocka Partia Narodowa cieszyła się bezprecedensowym sukcesem wyborczym w ciągu dekady.
Zapytana o perspektywy na niepodległość, Sturgeon stwierdziła, że dojdzie do niej w ramach "szerszej zmiany w rządach Wielkiej Brytanii, zjednoczenia Irlandii, a być może także większej autonomii Walii".
"Z pewnością będę prowadzić kampanię na rzecz niepodległości i opowiadać się za nią do ostatniego oddechu" - podkreśliła była premier Szkocji.
Odmówiła jednak odpowiedzi na pytanie, co jej zdaniem nastąpi pierwsze - zjednoczenie Irlandii czy niepodległość Szkocji.
Sturgeon predicts Scottish independence and united Ireland in UK 'shake-up' https://t.co/Ek9sgiC9GN
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 18, 2024
W maju 2022 r., 10 miesięcy przed ustąpieniem ze stanowiska szefowej szkockiego rządu, Sturgeon spotkała się w Edynburgu z wiceprezes irlandzkiej partii Sinn Féin Michelle O'Neill, aby omówić Brexit. Stwierdziła wówczas, że wyjście kraju z UE "wysunęło na pierwszy plan kilka bardzo podstawowych pytań" dotyczących rządów w Wielkiej Brytanii.
O'Neill została pierwszą nacjonalistyczną premier Irlandii Północnej w lutym, podsycając debatę na temat możliwości przeprowadzenia wyborów granicznych.
Ustawa o Irlandii Północnej z 1998 r. stanowi, że "jeśli w dowolnym momencie wydaje się prawdopodobne", że większość głosujących w głosowaniu granicznym "wyrazi życzenie, aby Irlandia Północna przestała być częścią Zjednoczonego Królestwa i stała się częścią zjednoczonej Irlandii", sekretarz stanu wyrazi zgodę na takie referendum. Nie jest jednak jasne, jak dokładnie ten proces miałby się odbyć.
Tymczasem premier Keir Starmer zaznaczył w zeszłym roku, że referendum w sprawie zjednoczenia Irlandii "nawet nie jest na horyzoncie".
Zdaniem prof. Johna Curtice'a, prezesa British Polling Council, poparcie dla niepodległości Szkocji ustabilizowało się na poziomie nieco poniżej 50% i nie zostało dotknięte ostatnimi problemami SNP.
Według sondażu YouGov, czterech na 10 (39%) respondentów w wieku od 16 do 24 lat stwierdziło, że zagłosowałoby za niepodległością, a trzech na 10 (31%) było na "nie".
Odpowiedź "tak" była również bardziej popularna niż odpowiedź "nie" wśród osób w wieku od 25 do 49 lat.
Czytaj więcej:
Raport: Niepodległość Walii jest realną alternatywą, choć byłaby wyzwaniem
"Irlandia Północna pozostanie w Zjednoczonym Królestwie"
Raport: Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby od 8 do 20 mld euro rocznie
Przyszły premier Irlandii: Zjednoczenie wyspy jest aspiracją, ale nie priorytetem
Szkocja już nie chce być niezależna? Stanowisko ministra ds. niepodległości zlikwidowane
Szkocja nie porzuca jednak tematu niepodległości. "Jest możliwa w ciągu 5 lat"