Brytyjski rząd zapowiedział zmiany w oznakowaniu jajek dostępnych w sprzedaży

Jak donosi "The Mirror", nowelizacja przepisów dotyczących norm handlowych dotyczących jajek może zmienić definicję terminu "z wolnego wybiegu" i rozszerzyć go również na kury żyjące w zamkniętych pomieszczeniach.
Rząd zapowiedział, że takie zmiany wkrótce zostaną wprowadzone, a różnicę dostrzegą również klienci supermarketów Morrisons, Asda i Lidl.
Ministerstwo środowiska, żywności i obszarów wiejskich (Defra) poinformowało, że zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku. Będą one miały szczególny wpływ na sposób znakowania jajek na wypadek wybuchu ognisk ptasiej grypy.
Sounds like another way to deceive egg-buyers. #BeVegan
— LewishamPW (@asbLBL) August 29, 2024
Government announces changes to 'free-range' egg status https://t.co/fSDwH92dVW
Jakie oznaczenia stosuje się obecnie i co oznaczają?
Jaja mogą pochodzić od kur, które były hodowane ekologicznie, na wolnym wybiegu lub były przetrzymywane w kurnikach w chowie ściółkowym lub klatkach. "Wolny wybieg" zasadniczo oznacza, że zwierzę wiodło lepszy żywot i przebywało w bardziej naturalnym środowisku.
Termin "wolny wybieg" jest różnie stosowany dla różnych zwierząt, ale w przypadku kur, zgodnie z prawem UE, muszą one przebywać na zewnątrz przez ponad 12 tygodni w ciągu swojego życia. Muszą być również trzymane w środowisku, które zapewnia minimalną ilość miejsca i dostęp do wody.
Gdzie można znaleźć oznaczenia?
Są one umieszczane zarówno na pudełkach z jajkami, jak i na samych jajkach. Według organizacji British Hen Welfare Trust, od 2004 r. przepisy UE stanowią, że wszystkie sprzedawane jaja muszą posiadać kod identyfikujący sposób hodowli kur.
Oznaczenia wskazują, że jajka są:
- 0 - ekologiczne,
- 1 - z wolnego wybiegu,
- 2 - z chowu ściółkowego,
- 3 - z chowu klatkowego.
Jajka są również sygnowane stemplem z informacją o kraju pochodzenia, identyfikatorem farmy i datą przydatności do spożycia.
NFU members | Following significant NFU campaigning, the new government has confirmed that egg producers will no longer need to change how eggs are labelled during mandatory AI housing orders.
— National Farmers' Union (@NFUtweets) August 28, 2024
Learn more about the NFU's role in securing this changeðhttps://t.co/z3sTJwIJT1 pic.twitter.com/jHriqKL185
Jakie zasady będą teraz obowiązywać?
Proponowane zmiany mają związek z ptasią grypą.
Obecnie rząd stwierdził, że po wprowadzeniu obowiązkowych wymogów dotyczących przetrzymywania ptaków w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się choroby, jaja od kur z wolnego wybiegu mogą być nadal oznaczane jako "z wolnego wybiegu" tylko przez 16 tygodni po wejściu w życie nakazu przetrzymywania - jest to okres "odstępstwa" przewidziany w przepisach dotyczących standardów sprzedaży jajek.
Po tym okresie jaja te muszą być oznakowane jako jaja z chowu ściółkowego.
Zgodnie z propozycjami, producenci i firmy pakujące jaja nie będą już musieli zmieniać sposobu oznakowania jaj podczas wybuchu ptasiej grypy. Oznacza to, że jaja pochodzące od kur z wolnego wybiegu trzymanych w kurnikach z powodu wybuchu grypy będą nadal sprzedawane jako jaja z wolnego wybiegu.
"Posunięcie to ograniczy niepotrzebną biurokrację i koszty dla brytyjskich producentów, jednocześnie wzmacniając łańcuch dostaw i utrzymując zaufanie konsumentów" - wyjaśniła Defra.
Czytaj więcej:
Brytyjscy naukowcy wyhodowali kury odporne na ptasią grypę
UK: Rośnie import jaj od kur przetrzymywanych w klatkach, także z Polski
Moderna pracuje nad szczepionką przeciwko ptasiej grypie