Menu

Policja w UK ostrzega: Rośnie liczba osób zafascynowanych przemocą

Policja w UK ostrzega: Rośnie liczba osób zafascynowanych przemocą
Choudary od lat jest uznawany za jednego z najbardziej niebezpiecznych ekstremistów w Wielkiej Brytanii. (Fot. DANIEL LEAL/AFP via Getty Images)
Według starszych funkcjonariuszy policji amerykańskiej i brytyjskiej, którzy nadzorowali zatrzymanie Anjema Choudary’ego, zagrożenie ze strony terroryzmu międzynarodowego i krajowego jest 'większe niż kiedykolwiek wcześniej'. Brytyjski radykalny islamistyczny kaznodzieja Choudary został wczoraj skazany na dożywocie.

23 lipca Choudary został uznany za winnego kierowania i propagowania działalności radykalnej grupy o nazwie Al-Muhajiroun (Emigranci), która została zdelegalizowana jako organizacja terrorystyczna ponad dziesięć lat temu. Mężczyzna zaprzeczał tym zarzutom.

W swym orzeczeniu sąd uznał, że "organizacje takie jak Al-Muhajiroun normalizują przemoc. (...) Ich istnienie dodaje jednostkom, które są ich członkami, odwagi do popełniania czynów, których inaczej by nie popełniły. Wbijają klin między ludzi, którzy w przeciwnym razie mogliby żyć w pokojowym współistnieniu".

Wyrok dożywocia oznacza, że Choudary będzie mógł ubiegać się o zwolnienie warunkowe dopiero po ponad 27 latach pobytu w więzieniu.

57-letni imam, zwany "siewcą nienawiści", jest z wykształcenia prawnikiem. W 2016 roku został skazany na karę 5,5 roku pozbawienia wolności za wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (IS) i nawoływanie do składania przysiąg wierności przywódcy IS Abu Bakrowi al-Bagdadiemu.

Po odbyciu połowy kary w 2018 roku został warunkowo zwolniony z więzienia. Mężczyzna od lat jest uznawany za jednego z najbardziej niebezpiecznych ekstremistów w Wielkiej Brytanii.

Na jego nauczanie powoływało się wielu terrorystów: m.in. jeden ze sprawców odpowiedzialnych za zamach terrorystyczny na London Bridge w czerwcu 2017 roku, a także dwaj mężczyźni, którzy w 2013 roku zamordowali żołnierza Lee Rigby'ego.

W przeszłości Choudary nie chciał potępić osób odpowiedzialnych za zamachy bombowe w Londynie w 2005 roku, a jednocześnie z uznaniem wypowiadał się o zamachowcach, którzy przeprowadzili ataki w USA 11 września 2001 roku. Opowiadał się też za przekształceniem pałacu Buckingham w meczet.

Po procesie Choudary’ego BBC rozmawiała z Mattem Jukesem, szefem brytyjskiej policji ds. walki z terroryzmem, oraz Rebeccą Weiner, zastępcą komisarza ds. wywiadu i zwalczania terroryzmu w nowojorskim departamencie policji.

Zdaniem specjalistów, sprawa Choudary'ego uwydatnia ciągłe zagrożenie, jakie stwarzają radykaliści i związane z nimi brutalne grupy. Brytyjscy funkcjonariusze informują, że siły antyterrorystyczne walczą obecnie z szeroką gamą zagrożeń – w tym ze strony niepokojącej liczby ludzi, którzy nie popierają żadnej ideologii, ale po prostu ciągnie ich do przemocy.

Młodych ludzi przyciąga ekstremizm internetowy poprzez teorie spiskowe, działania "wrogich państw", takich jak Rosja, oraz "toksyczność środowiska politycznego".

Prawie jedna na pięć osób aresztowanych w Wielkiej Brytanii w zeszłym roku i podejrzana o terroryzm miała mniej niż 18 lat.

W Wielkiej Brytanii wszczęto obecnie pięćdziesiąt dochodzeń policyjnych w sprawie wspierania terroryzmu lub zachęcania do niego. Odnotowano także duży wzrost liczby przestępstw z nienawiści na tle antysemickim i islamofobicznym.

Statystyki rządowe za rok kończący się w marcu 2024 r. pokazują, że liczba aresztowań związanych z terroryzmem w Wielkiej Brytanii wzrosła o 23% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Czytaj więcej:

Londyn: Radykalny imam Choudary uznany za winnego terroryzmu

    Kurs NBP z dnia 21.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport