UK: Osoby z problemami zdrowotnymi mogą otrzymywać zasiłek PIP w kwocie 470 GBP miesięcznie

Wiele osób z niepełnosprawnością lub długotrwałą chorobą kwalifikuje się do uzyskania takiej pomocy z Ministerstwa Pracy i Emerytur (DWP), ale obecnie się o nią nie ubiega.
Ponadto osobom tym przysługuje dodatkowy zasiłek związany z mobilnością, zwiększający każdą kwotę świadczenia PIP o kolejne 328 GBP.
Dane DWP pokazują jednak, że większość wniosków o PIP (59 proc.) jest odrzucana z powodu niespełnienia kryteriów. Ustalenie, czy dana osoba spełnia kryteria określone przez ministerstwo, aby uzyskać wsparcie finansowe, może być trudne.
#UK #News People with these five PIP conditions could receive £470 every month to help with daily life https://t.co/8pJc1vu0Mh
— Solomon Phoenix (@beingapaqo) July 8, 2024
Analiza przeprowadzona przez Homecare pokazuje, że większość osób ubiegających się o PIP klasyfikuje się do tego według pięciu kategorii, choć nie ma ostatecznej listy chorób, które uprawniają do otrzymania pomocy finansowej:
Problemy ze zdrowiem psychicznym
Osoba cierpiąca na zaburzenia psychiczne, które wpływają na jej interakcje z ludźmi i otaczającym światem, może być uprawniona do PIP. Około jedna trzecia wszystkich wniosków o PIP dotyczy kwestii zdrowia psychicznego i zaburzeń psychiatrycznych, które są najczęstszą przyczyną wymagającą dodatkowej pomocy.
Nie każdy zakwalifikuje się po weryfikacji, ale niektóre z dolegliwości, z powodu których można ubiegać się o zasiłek, to np.:
- stany lękowe,
- ataki paniki,
- zespół stresu pourazowego (PTSD),
- depresja,
- choroba afektywna dwubiegunowa,
- zaburzenia odżywiania,
- zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD),
- uzależnienia (na przykład nadużywanie narkotyków lub alkoholu).
Choroby układu oddechowego
Najczęstsze choroby układu oddechowego, które kwalifikują osoby do PIP to:
- astma,
- mukowiscydoza,
- rozedma płuc,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Personal Independence Payment is extra money to help you with everyday life if you have a disability, long-term mental or physical health condition.
— Turn2us - Tackling Financial Insecurity Together (@turn2us_org) July 9, 2024
Learn how to manage each stage of your PIP application with the new Turn2us PIP Helper: https://t.co/tYhF5UbiQm #PIP pic.twitter.com/d91IaNFFbA
Choroby układu mięśniowo-szkieletowego - ogólnie
Osoby cierpiące na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego często odczuwają bóle, bóle i brak ruchomości mięśni i stawów. Mogą mieć trudności z poruszaniem się lub pracą w pełnym wymiarze godzin z powodu swoich schorzeń. Wiele osób, które mają szczególnie poważne problemy, kwalifikuje się również do dodatkowego świadczenia PIP z tytułu mobilności.
Typowe problemy związane z układem mięśniowo-kostnym, z powodu których ludzie ubiegają się o PIP, to:
- zapalenie stawów,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- fibromialgia,
- zespół cieśni nadgarstka,
- zapalenie ścięgna.
We produced a video with student from @uniofwarwick about filling out a Personal Independence Payment (PIP) claim form, it's around 20 minutes long and may help you if you are making a claim for PIP. https://t.co/0M6Di1rfCk
— Coventry Independent Advice Service (@CovAdvice) July 6, 2024
Problemy z układem mięśniowo-szkieletowym - miejscowe
Jeśli problemy związane z mięśniami lub kośćmi są specyficzne dla danej części ciała, są one klasyfikowane jako miejscowe problemy mięśniowo-szkieletowe. Może to oznaczać problem z niemal każdą częścią ciała, taki jak uraz związany z powtarzającym się nadwyrężeniem lub złamanie kończyny.
Zaburzenia neurologiczne
Osoby cierpiące na choroby mózgu i układu nerwowego powinny kwalifikować się do pomocy w ramach PIP. Mogą to być zarówno schorzenia związane z wiekiem, jak i powszechne zaburzenia neurologiczne, takie jak epilepsja.
Inne przykłady zaburzeń neurologicznych kwalifikujących się do płatności Personal Independence Payment to:
- stwardnienie zanikowe boczne,
- stwardnienie rozsiane (SM),
- padaczka,
- choroba Parkinsona,
- choroba Alzheimera,
- narkolepsja.
Czytaj więcej:
Coraz więcej mieszkańców Londynu ubiega się o zasiłki w związku ze stanami lękowymi i depresją