Ostrzeżenie dla osób posługujących się nowymi banknotami z wizerunkiem króla Karola III

Z danych Banku Anglii i Raisin UK wynika, że w 2023 r. z obiegu wycofano prawie 116 000 fałszywych banknotów o łącznej wartości nominalnej około 2,5 miliona funtów.
Pomimo tego, że nowo wyemitowane banknoty polimerowe są wyposażone w zaawansowane funkcje zabezpieczające przed oszustwami, które mają uprościć wykrywanie fałszerstw, należy zachować czujność - donosi "The Express".
Ekspert ds. oszczędzania i współzałożyciel organizacji Raisin UK, Kevin Mountford, apeluje do społeczeństwa, aby z należytą starannością sprawdzało swoje banknoty, zwłaszcza w sklepach lub w przypadku transakcji zawieranych u niezależnych sprzedawców.
Alert issued to anyone using new King Charles III banknoteshttps://t.co/MRwfBaowNT
— Anielica (@AnielicaXLd) July 3, 2024
Ponadto zaoferował wskazówki dotyczące weryfikacji legalności banknotów, donosi Yorkshire Live. Ludzie powinni zwracać uwagę na zmieniające się na obrazie hologramu napisy określające nominał banknotu podczas przechylania go na boki. Przykładowo, na banknocie o nominale 5 funtów słowo "Five" (pięć) zmienia się na "Pound" (funt).
Ponadto ważne jest, aby dokładnie obejrzeć przezroczyste okienko. Metaliczny obraz nad nim powinien mieć odpowiedni kolor - złoty dla banknotów o nominałach 5 i 10 funtów, złoty i niebieski dla banknotu o nominale 20 funtów oraz złoty i zielony dla banknotu o nominale 50 funtów.
Inną ważną cechą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że okienko powinno ukazywać portret tego monarchy, który jest nadrukowany na banknocie.
Mimo iż fałszywe banknoty są rzadkością, są one całkowicie bezwartościowe i nie przysługuje za nie żadna rekompensata. W przypadku natknięcia się na fałszywy banknot, należy niezwłocznie zgłosić to na najbliższym posterunku policji, gdzie może on zostać przekazany do National Crime Agency w celu dalszego zbadania.
"Większość handlowców regularnie sprawdza banknoty, więc jest mało prawdopodobne, że podczas zakupów u zaufanych sprzedawców natkniemy się na fałszywy banknot. Należy być ostrożniejszym w przypadku przyjmowania gotówki na targowiskach, za pośrednictwem internetowych platform handlowych, takich jak Facebook, oraz w przypadku wszelkich transakcji gotówkowych" - ostrzegł Mountford.
Czytaj więcej:
W UK weszły do obiegu nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III