UK: Trzecia osoba aresztowana w związku ze spryskaniem farbą Stonehenge
Aresztowany to trzydziestokilkuletni mężczyzna z hrabstwa Essex, który sam nie uczestniczył w zdarzeniu, ale pomagał w jego przeprowadzeniu.
Zatrzymany został w czwartek w związku z zarzutami pomocnictwa i podżegania do uszkodzenia mienia, pomocnictwa i podżegania do uszkodzenia zabytku, a także pomocnictwa i podżegania do nieuprawnionego wejścia na teren obiektu.
Podobnie jak dwoje aktywistów Just Stop Oil, którzy przy użyciu butli ciśnieniowych rozpylili farbę na megality, został zwolniony za kaucją.
Third arrest after Stonehenge sprayed with powder paint https://t.co/1IFquWlPNO
— BBC Science News (@BBCScienceNews) June 29, 2024
Dzień po zdarzeniu English Heritage, organizacja sprawująca pieczę nad najważniejszymi zabytkami Anglii, poinformowała, że konserwatorzy usunęli farbę i potwierdziła, że nie spowodowała ona widocznych uszkodzeń, ale usunięcie – które było konieczne – mogło spowodować erozję kruchego kamienia i uszkodzenie porostów.
Grupa Just Stop Oil, która - jak twierdzi - walczy ze zmianami klimatu, oświadczyła, że motywem jej działania było zmuszenie nowego rządu Wielkiej Brytanii do zakończenia wydobycia i używania ropy naftowej, gazu i węgla do 2030 roku.
Stonehenge to jeden z najsłynniejszych prehistorycznych zabytków na świecie, składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni.
Znajdujący się w południowej Anglii krąg, którego powstanie szacowane jest na okres od ok. 3000 do 2000 r. p.n.e., ma w Wielkiej Brytanii chroniony status od 1882 r., a od 1986 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Czytaj więcej:
Anglia: Stonehenge może stracić status Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO
Stonehenge to najbardziej przereklamowana atrakcja turystyczna świata
Stonehenge nie został trwale uszkodzony przez Just Stop Oil, ale szykują się kolejne akcje grupy
UK: Zatrzymano 27 członków Just Stop Oil planujących zakłócać pracę lotnisk