Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

UK: Opóźnienia w leczeniu raka "to już norma"

UK: Opóźnienia w leczeniu raka "to już norma"
W UK kwestie wczesnej wykrywalności raka i rozpoczęcia jego leczenia pozostawiają wiele do życzenia, głównie ze względu na brak specjalistów... (Fot. ANNE-CHRISTINE POUJOULAT/AFP via Getty Images)
Długie oczekiwanie na opiekę onkologiczną jest w Wielkiej Brytanii na porządku dziennym, a w prawie połowie wszystkich specjalistycznych ośrodków onkologicznych opóźnienia w leczeniu sięgają wielu tygodni - alarmuje Royal College of Radiologists (RCR).
Reklama
Reklama

RCR - organizacja zawodowa odpowiedzialna za specjalizację z onkologii klinicznej i radiologii klinicznej w całej Wielkiej Brytanii - ostrzega przed "zbliżającym się kryzysem" na rynku pracy specjalistów w tej dziedzinie. Wskazuje ponadto na niedobory radiologów wynoszące 30% i onkologów klinicznych - sięgające 15%.

Raport RCR powstał na podstawie odpowiedzi udzielonych przez wyższą kadrę kierowniczą w 60 specjalistycznych ośrodkach onkologicznych w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.

Badanie przeprowadzone w listopadzie 2023 r. wykazało, że liczba ośrodków, w których wystąpiły poważne opóźnienia, niemal się podwoiła w ciągu roku.

Menedżerowie 47% ośrodków stwierdzili, że pacjenci wymagający chemioterapii i innych leków przeciwnowotworowych borykali się z opóźnieniami przez "większość tygodni lub co tydzień".

Liczba ośrodków zgłaszających cotygodniowe opóźnienia w radioterapii również wzrosła niemal dwukrotnie, z 22% w 2022 r. - do 43% w 2023 r.

Prawie wszyscy dyrektorzy klinik, którzy wzięli udział w ankiecie, stwierdzili, że niedobory siły roboczej to główna przyczyna zaległości.

"Po prostu nie mamy wystarczającej liczby lekarzy, aby zająć się rosnącą liczbą pacjentów, a problem będzie się tylko pogłębiał w miarę ciągłego wzrostu zapotrzebowania i coraz większej liczby lekarzy odchodzących z NHS" – wskazała prezes RCR, dr Katharine Halliday.

Najnowsze dane NHS z marca wykazały, że odsetek pacjentów w Anglii oczekujących na pierwsze leczenie przeciwnowotworowe krócej niż 62 dni wyniósł 69% - w porównaniu z docelowym poziomem 85%.

Z kolei nowa analiza przeprowadzona przez Cancer Research UK pokazuje, że ​​od grudnia 2015 r., kiedy to po raz ostatni osiągnięto wyznaczone przy leczeniu raka cele, w Anglii 382 000 pacjentów z nowotworem nie było leczonych w przewidzianym terminie.

Polityka zdrowotna jest kwestią zdecentralizowaną - poza Anglią ustalają ją ministrowie w rządach Szkocji i Walii oraz władza wykonawcza Irlandii Północnej.

Jednakże decyzje dotyczące wydatków NHS podjęte na szczeblu centralnym w Westminster powodują automatyczną płatność – lub przydział – na rzecz zdecentralizowanej administracji, która musi odpowiednio koordynować swoją politykę.

W przypadku samej Anglii konserwatyści zapewnili w swoim manifeście, że NHS osiągnie docelowe wyniki w zakresie leczenia raka i innych chorób do końca następnej kadencji parlamentu; zobowiązali się także do inwestycji w nowe placówki NHS oraz zatrudnienia 92 000 dodatkowych pielęgniarek i 24 000 nowych lekarzy

Partia Pracy obiecała "mniejszą liczbę zgonów z powodu nowotworów", podwajając liczbę najnowocześniejszych skanerów w celu poprawy wskaźników wczesnego wykrywania. 

Liberalni Demokraci gwarantują, że wszyscy pacjenci chorzy na raka rozpoczną leczenie w ciągu 62 dni od pilnego skierowania – co można osiągnąć częściowo poprzez zatrudnienie większej liczby pielęgniarek onkologicznych i wymianę starszych urządzeń skanujących

Partia Reform UK stwierdziła, że ​​NHS potrzebuje pilnej reformy zewnętrznej, aby zwiększyć liczbę personelu i skrócić listy oczekujących, a Partia Zielonych oświadczyła, że ​​zmniejszy listy oczekujących poprzez zwiększenie budżetu NHS o 28 miliardów funtów rocznie do 2030 roku.

Czytaj więcej:

Pacjenci z nowotworem zmuszeni do leczenia prywatnego, a król Karol już rozpoczął leczenie

Ukryte listy oczekujących na leczenie w NHS. Pacjenci zaniepokojeni opóźnieniami

Mniejszości etniczne w Anglii bardziej narażone na raka?

Partia Pracy obiecuje zlikwidować kolejki oczekujących na leczenie NHS w Anglii w ciągu pięciu lat

    Komentarze
    • Jak
      13 czerwca, 17:18

      Ciekawe czy Karol tez opozniony byl w leczeniu? A nie no tak on prywatnie od razu leczony, tak tak ciezko cale zycie pracowal ze mu sie nalezy ( to zart dla nie lapiacych)
      Przeciez to jest szok, w leczeniu onkologicznym licza sie minuty, im szybciej tym wieksze sznse ma pacjent.
      I na co nasze podatki ida? w razie choroby jak masz prywatne ubezpieczenie przezyjesz, jak nie no to ciezka sprawa.
      Przykro sie robi po takich wiadomosciach.
      Duzo zdowia zycze.

    • AL
      14 czerwca, 13:35

      Że też muszą jeszcze ukazywać się takie artykuły. Przecież po Brexicie obiecano "co miesiąc nowy wybudujemy szpital" i "350 mln tygodniowo na NHS"! Dlaczego Torysi i Farage tego nie zrobili, będąc cały czas przy władzy? Druga sprawa: Dlaczego naród ich nie rozliczy z bzdur, tylko dalej na nich głosuje?

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama