Menu

Limit "two-child benefit cap" jest "kluczowym czynnikiem wpływającym na ubóstwo dzieci" w UK

Limit "two-child benefit cap" jest "kluczowym czynnikiem wpływającym na ubóstwo dzieci" w UK
"Two-child cap" wprowadzony w 2017 r., ograniczył ulgi podatkowe na dzieci i universal credit do pierwszej dwójki dzieci w większości rodzin. (Fot. Getty Images)
Jak wynika z najnowszych analiz, lokalne wskaźniki ubóstwa wśród dzieci w UK są silnie skorelowane z odsetkiem rodzin objętych limitem zasiłków na dwoje dzieci, co wskazuje, że to rozwiązanie jest jednym z kluczowych czynników wpływających na to, że dzieci dorastają w niedostatku - donosi 'The Guardian'.

Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Loughborough na zlecenie organizacji End Child Poverty Coalition ma wywrzeć presję na Partię Pracy w związku z jej odmową zniesienia limitu (tzw. two-child benefit cap), który ogranicza przyznawanie universal credit i ulgi podatkowej do pierwszej dwójki dzieci w rodzinie, jeśli partia ta dojdzie do władzy.

Wprowadzenie tego limitu kosztuje rodziny ponad 3 000 funtów rocznie na każde dodatkowe dziecko, a wcześniejsze badania wykazały, że zniesienie tych ograniczeń wyciągnęłoby z ubóstwa nawet 300 000 dzieci w całym kraju.

Nowe badanie oparto na dostępnych rządowych statystykach dotyczących dzieci żyjących w rodzinach o niskich dochodach - zdefiniowanych jako te o dochodach poniżej 60% lokalnej mediany dochodów - lecz skorygowano je o koszty mieszkaniowe, aby nie zaniżały wskaźników ubóstwa w miejscach takich jak Londyn.

Okazuje się, że w dwóch trzecich okręgów wyborczych w UK co najmniej jedna czwarta dzieci dorasta w ubóstwie, przy czym liczba ta wzrasta do 90% okręgów wyborczych w północno-wschodniej i północno-zachodniej Anglii i Walii.

Organizacja działająca na rzecz walki z ubóstwem, która zrzesza ponad 80 organizacji charytatywnych, grup wyznaniowych i związków zawodowych, stwierdziła, że lokalne statystyki są bardzo przydatne, biorąc pod uwagę niezwykle duże zróżnicowanie poziomów ubóstwa w niektórych miejscach.

Na przykład, badanie wykazało, że w Bethnal Green i Stepney we wschodnim Londynie wskaźnik ubóstwa dzieci był o 19 punktów procentowych wyższy niż średnia regionalna, podczas gdy w Richmond Park, w zachodniej części stolicy, był o 21 punktów procentowych niższy.

W badaniu porównano lokalne poziomy ubóstwa dzieci ze statystykami dotyczącymi odsetka rodzin objętych limitem na dwoje dzieci, które wykazały bardzo silną korelację między nimi i "dostarczyły dalszych dowodów na to, że polityka ta jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zjawisko ubóstwa wśród dzieci".

W raporcie przywołano wcześniejsze badania wskazujące, że zniesienie ograniczenia, które kosztowałoby 1,8 mld funtów rocznie, wyciągnęłoby z ubóstwa 300 000 dzieci i złagodziłoby jego wpływ na kolejne 800 000 dzieci.

Wprawdzie Keir Starmer i wielu jego kolegów z partii potępiało wcześniej wprowadzenie tego limitu, ale lider Partii Pracy oświadczył, że partia nie planuje jego zniesienia, powołując się na sytuację ekonomiczną: "Musimy podejmować trudne decyzje". Liderzy partii są jednak pod presją ze strony wielu posłów, by zmienić stanowisko.

Czytaj więcej:

Raport: Ponad milion dzieci w UK dotkniętych w 2022 r. skrajnym ubóstwem

Anglia: Nawet 1,3 mln mieszkańców żyje w ubóstwie na terenie zamożnych dzielnic

Wielka Brytania odnotowała największy wzrost ubóstwa od 30 lat

Ośmiu na 10 nauczycieli szkół podstawowych w Anglii poświęca własne pieniądze na pomoc uczniom

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport