Menu

Standardy życia w UK zbyt niskie? "Rząd powinien podjąć działania, by je poprawić"

Standardy życia w UK zbyt niskie? "Rząd powinien podjąć działania, by je poprawić"
Kryzys ekonomiczny w UK dotknął ludzi w różnym wieku i o różnych zarobkach. (Fot. Getty Images)
Z najnowszego raportu brytyjskiego niezależnego ośrodka analitycznego, Institute for Fiscal Studies (IFS) wynika, że obecnie wskaźniki standardów życiowych w kraju są bardzo niskie, w związku z czym nowy rząd powinien podjąć działania mające na celu zwiększenie produktywności, a tym samym dochodów mieszkańców - podał dzisiaj serwis BBC.

Ośrodek podkreślił, że wzrost dochodów pozostaje na niskim poziomie zarówno wśród bogatych, jak i biednych, starych i młodych. Chociaż na sytuację wpłynęły takie wydarzenia jak pandemia i podwyżki cen energii, to jednak UK pozostało w tyle za niektórymi innymi krajami.

Tymczasem organizacja Citizens Advice zaznaczyła, że politycy wszystkich partii muszą bardziej precyzyjnie określić, w jaki sposób zajmą się kwestiami związanymi ze standardem życia obywateli.

W swoim raporcie IFS przeanalizował trendy od 2009 roku i skutki kryzysu finansowego, czyli od ostatniego roku rządów Partii Pracy, poprzez rządy konserwatystów aż do 2023 roku.

Stwierdzono, że mediana dochodów (czyli środkowy punkt skali dochodów) wzrosła w tym okresie o 6%. W ciągu 13 lat przed recesją w 2008 r. oczekiwano wzrostu dochodów o 30%.

Podczas gdy gospodarstwa domowe z najwyższymi dochodami odnotowały najsłabszy ich wzrost, kryzys dotknął ludzi w różnym wieku i o różnych zarobkach.

Według IFS, dochody osób w wieku produkcyjnym wypadły słabo w porównaniu z niektórymi innymi dużymi gospodarkami, powodując odwrócenie sytuacji sprzed 2007 roku. Jak zauważono, wzrost dochodów osób w wieku produkcyjnym w latach 2007-2019 wyniósł 6% w porównaniu z 12% w USA i 16% w Niemczech, a od tego czasu niewiele się zmieniło.

Inne tendencje wyróżnione w raporcie, sfinansowanym przez niezależną organizację charytatywną abrdn Financial Fairness Trust, obejmują:

  • wzrost liczby miejsc pracy między recesją a pandemią, ale jednocześnie powolny wzrost płac brutto,
  • obniżki podatków dla średnio zarabiających oznaczają, że osoba o średnich zarobkach płaci obecnie o 2000 funtów mniej podatku, niż zapłaciłaby osoba o takich samych zarobkach w 2010 r. (uwzględniając inflację),
  • chociaż realne średnie zarobki są obecnie wyższe niż w latach 2019-2020, dochody do dyspozycji pozostają zasadniczo na tym samym poziomie ze względu na spadek liczby zatrudnionych, podwyżki podatków dla niektórych osób i wyższe raty kredytów hipotecznych.

Zdaniem autorów raportu, działania rządu mogłyby pomóc poprawić produktywność, a tym samym wzrost dochodów.

Czytaj więcej:

Standardy życia w UK powoli rosną. Wiele rodzin musi jednak czekać na poprawę sytuacji do 2027 r.

Brytyjska gospodarka wpadła w recesję i jest najsłabsza od 2009 roku

Przepaść ekonomiczna między regionami w UK będzie się pogłębiać

UK jednym z najbardziej nieszczęśliwych krajów na świecie

Wzrost PKB w lutym wzmocnił oczekiwania na wyjście Wielkiej Brytanii z recesji

Brytyjska gospodarka wyszła z recesji? W 1. kwartale PKB wzrósł o 0,6 proc.

UK: "Minie trochę czasu, zanim ludzie poczują poprawę sytuacji w kraju"

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport