Menu

Prezydent Iranu i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

Prezydent Iranu i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca
63-letni Raisi od 3 sierpnia 2021 r. był prezydentem Iranu. (Fot. Office of the President of the Islamic Republic of Iran via Getty Images)
Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował irański Czerwony Półksiężyc.

Jak wyjaśnił szef tej organizacji Pir Hossein Kolivand, maszyna rozbiła się o zbocze góry i całkowicie spłonęła.

"Podczas badań miejsca, w ktorym znajdują się szczątki rozbitego śmigłowca żadnych oznak żywych pasażerów śmigłowca nie znaleziono" - oświadczył Kolivand.

Akcję ratowniczo-poszukiwawczą utrudniała gęsta mgła i zapadający mrok. Złe warunki spowodowały że helikopter ratowniczy nie był w stanie dotrzeć do obszaru, w którym - jak przypuszczano - znajdował się śmigłowiec.

O katastrofie informują dzisiaj wszystkie irańskie media, a władze Izraela zapewniają, że nie mają nic wspólnego z tym wypadkiem... (Fot. ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

Do katastrofy doszło, gdy prezydent Raisi wracał z uroczystości otwarcia tamy na rzece Araks na granicy Iranu i Azerbejdżanu, w której uczestniczył wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem.

W konwoju znajdowały się trzy helikoptery, dwa z nich bezpiecznie wróciły.

Irańska konstytucja stanowi, że w przypadku śmierci prezydenta pierwszy wiceprezydent – którym jest obecnie Mohammad Mochber – obejmie stanowisko to za zgodą Najwyższego Przywódcy Alego Chameneia, a po upływie 50 dni zorganizowane zostaną wybory prezydenckie.

Telewizja państwowa nie podała bezpośredniej przyczyny katastrofy - podkreśliła agencja AP. Złe warunki pogodowe sprawiły, że ekipy ratownicze nie były w stanie szybko dotrzeć do obszaru, gdzie miał miejsce tragiczny wypadek.
(Fot. ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

Portal Al-Jazeera zwraca uwagę, że Iran ma "fatalne" statystyki dotyczące wypadków lotniczych, po części dlatego, że z powodu sankcji nałożonych po rewolucji islamskiej w 1979 r. kraj nie może zdobyć sprzętu potrzebnego do obsługi swojej floty powietrznej.

Od 1979 r. w katastrofach lotniczych zginęło prawie 2000 Irańczyków, a w wypadkach z udziałem irańskich linii lotniczych w tym 44-letnim okresie zginęło łącznie 1755 osób.

Czytaj więcej:

Izraelskie rakiety uderzyły w Iran. Eksplozje było słychać w mieście Isfahan

Brytyjski ekspert: Ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

    Kurs NBP z dnia 21.05.2025
    GBP 5.0178 złEUR 4.2403 złUSD 3.7452 złCHF 4.5365 zł

    Sport