Menu

Szef MSZ Cameron: Embargo na dostawy broni do Izraela wzmocniłoby Hamas

Szef MSZ Cameron: Embargo na dostawy broni do Izraela wzmocniłoby Hamas
Cameron zaznaczył, że rząd Wielkiej Brytanii nie popiera ofensywy w Rafah. (Fot. HENRY NICHOLLS/AFP via Getty Images)
Wprowadzenie embarga na sprzedaż brytyjskiej broni do Izraela nie byłoby mądrym posunięciem, bo jedynie wzmocniłoby Hamas - stwierdził dzisiaj brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron. Zaznaczył jednak, że duża ofensywa Izraela na Rafah byłaby 'niezwykle niebezpieczna'.
Reklama
Reklama

Cameron, zapytany przez Sky News, czy Wielka Brytania pójdzie w ślady USA i wstrzyma dostawy broni do Izraela, jeśli rozpocznie on atak na najbardziej wysunięte na południe miasto Strefy Gazy - mające kluczowe znaczenie dla dostarczania pomocy humanitarnej - odparł, że Wielka Brytania i USA "są w zupełnie innej sytuacji".

"Stany Zjednoczone są ogromnym państwowym dostawcą broni dla Izraela, w tym bomb o wadze 1000 funtów (około 453 kg) i całej reszty. Wielka Brytania dostarcza mniej niż 1 proc. izraelskiej broni i nie jest dostawcą państwowym. Mamy system licencjonowania i te licencje mogą zostać wycofane, jeśli zostanie uznane, że istnieje duże ryzyko poważnego naruszenia międzynarodowych (norm dotyczących) praw człowieka" - wyjaśnił.

Dodał, że kiedy ostatnio był pod presją, by ogłosić embargo na broń, "kilka dni później nastąpił zmasowany irański atak na Izrael, przy użyciu m.in. 140 pocisków manewrujących".

"Nie sądzę więc, by była to mądra droga. Gdybym ogłosił to dzisiaj, (...) w rzeczywistości wzmocniłoby to Hamas. Osłabiłoby to Izrael. Myślę, że najpewniej zmniejszyłoby to prawdopodobieństwo porozumienia w sprawie zakładników" - przekonywał.

Cameron zaznaczył, że rząd Wielkiej Brytanii jasno mówi, iż nie popiera ofensywy w Rafah i byłoby niewłaściwe, gdyby Izrael kontynuował ją bez planu ochrony ludności cywilnej.

"W Rafah są setki tysięcy ludzi, którzy przenieśli się z innych części Strefy Gazy. Próba przeprowadzenia dużej ofensywy w ten sposób byłaby więc niezwykle niebezpieczna" - ocenił. Podkreślił, że pierwotną przyczyną sytuacji jest postawa Hamasu, który odrzuca porozumienie.

W podobnym tonie Cameron wypowiadał się też w rozmowie ze stacją BBC News. Oświadczył, że o ile brytyjskie wojska będą uczestniczyć w dostarczaniu pomocy humanitarnej poprzez tymczasowe molo zbudowane przez Amerykanów na wybrzeżu Strefy Gazy, to obecność brytyjskich żołnierzy na lądzie w Strefie Gazy nie jest ryzykiem, które rząd chce podejmować.

Czytaj więcej:

Strefa Gazy: W izraelskim ataku zginęło siedmioro pracowników organizacji humanitarnej, w tym Polak

Izrael zgodził się na amerykańską propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy

Iran wystrzelił w stronę Izraela dziesiątki dronów i rakiet

Brytyjski ekspert: Ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

    Komentarze
    • Maro
      12 maja 2024, 17:55

      Skonczyc z sponsorowaniem i wszelkim wspieraniem Syjonistów to pojdą z torbami i bedzie spokoj na bliskim wschodzie

    • Klejnot Nilu
      13 maja 2024, 03:38

      Sprawe trzeba doprowadzic do konca. Jedna organizacja terrorystyczna mniej

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 15.01.2025
    GBP 5.0499 złEUR 4.2611 złUSD 4.1330 złCHF 4.5331 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama