"Ubrania do wyrzucenia oddaj do przetworzenia!". Rusza próbny program M&S i Oxfam

Badania sugerują, że w brytyjskich szafach znajduje się 1,6 miliarda nienoszonej odzieży, a jedna trzecia konsumentów na Wyspach nie wie, co zrobić z bluzkami, sukienkami i spodniami, których nie można już nosić. Podobna liczba przyznaje się do wyrzucania takich rzeczy do kosza na śmieci.
Teraz jednak ubrania, które nie nadają się do noszenia - dowolnej marki - można zwrócić za pomocą opłaconej z góry torby pocztowej. W ramach eksperymentalnego programu firm Marks & Spencer i Oxfam wszystkich niepotrzebnych i zniszczonych rzeczy będzie można się pozbyć za jednym razem.
Sieć sklepów M&S i organizacja charytatywna Oxfam od wielu lat współpracują nad inicjatywą "shwopping", w ramach której klienci oddają starą odzież w zamian za korzyści wynikające z karty lojalnościowej.
M&S and Oxfam trial postal donation bags for ‘unwearable’ clothes | Marks & Spencer | The Guardian https://t.co/k5Fe3yHu2o
— Trenchy24ðªðº (@jenwah24) April 22, 2024
Jednak program "Too Good to Waste", który jest opłacany z nowego funduszu akceleracyjnego o wartości 1 miliona funtów, pozwala ponadto na przekazanie nienadających się już do noszenia elementów garderoby, które zostaną poddane recyklingowi. Należy jedynie zamówić online na stronie Oxfam opłaconą już torbę.
Torba, wykonana w 100% z plastiku pochodzącego z recyklingu, pozwala podzielić ubrania na dwie grupy – te, które są dobrej jakości i nadają się do noszenia, oraz te, które nie nadają się do noszenia. Rzeczy te można zwrócić za darmo za pośrednictwem lokalnego kuriera, skąd następnie trafią bezpośrednio do Oxfam w celu odsprzedaży, ponownego wykorzystania lub recyklingu.
Brytyjskie Stowarzyszenie Mody i Tekstyliów (UKFT) pracuje nad projektem zaawansowanego centrum sortowania i wstępnego przetwarzania tekstyliów (ATSP).
"Chcemy zachęcić ludzi do segregowania swoich rzeczy, aby w przyszłości zużyta odzież mogła trafić do automatycznej sortowni, a następnie zostać przetworzona na nowe tekstylia i odzież tutaj, w Wielkiej Brytanii" – wyjaśnił Adam Mansell, dyrektor naczelny UKFT.
Czytaj więcej:
Rząd UK szykuje rewolucję w recyklingu. Zbiórki zużytych sprzętów możliwe nawet na ulicach
Londyńska gmina z najgorszym wskaźnikiem segregacji śmieci w Anglii