Menu

Karanie dzieci klapsami "powinno być zakazane w Anglii i Irlandii Północnej"

Karanie dzieci klapsami "powinno być zakazane w Anglii i Irlandii Północnej"
Większość dorosłych zgadza się, że fizyczne karanie dzieci jest niedopuszczalne, ale niestety są wyjątki... (Fot. Getty Images)
Royal College of Paediatrics and Child Health (Królewskie Kolegium Pediatrii i Zdrowia Dzieci) zaapelowało do ministrów o wprowadzenie zakazu 'uzasadnionego dyscyplinowania' dzieci, biorąc pod uwagę, że większość dorosłych uważa kary cielesne za niedopuszczalne - donosi SKY News.

Pediatrzy podkreślają, że dawanie klapsów dzieciom powinno być zakazane w całym UK, ponieważ obecne przepisy są "niesprawiedliwe i niebezpiecznie niejasne", co utrudnia identyfikację przypadków znęcania się nad dziećmi.

W swoim raporcie członkowie organizacji Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH) wzywają ministrów w Anglii i Irlandii Północnej do pójścia w ślady Walii, gdzie w marcu 2022 r. wprowadzono zakaz stosowania wobec najmłodszych wszelkiego rodzaju kar cielesnych, w tym klapsów, bicia, policzkowania i potrząsania.

Podobny zakaz obowiązuje w Szkocji od listopada 2020 roku.

Profesor Andrew Rowland, lekarz pediatra i przedstawiciel RCPCH, zwrócił uwagę, że przepisy dotyczące kar cielesnych w obecnym kształcie są niesprawiedliwe i niebezpiecznie niejasne.

Dodał, że "regularnie spotyka się z sytuacjami, w których zarzuca się stosowanie kar fizycznych wobec dziecka", ale "niejasny charakter przepisów" sprawia, że niezwykle trudno jest rozmawiać z rodzinami o tym, jakie są zasady, a tym samym trudniej jest rozmawiać o najlepszym interesie ich dzieci.

Prof. Rowland zauważył, że poglądy społeczeństwa na kwestię stosowania kar zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat, a większość dorosłych zgadza się, że fizyczne karanie dzieci jest niedopuszczalne.

Joanna Barrett z organizacji charytatywnej NSPCC podkreśliła, że dzieci w Anglii i Irlandii Północnej "wciąż są narażone na lukę prawną, która może podważyć ich podstawowe prawo do ochrony pod pozorem tzw. uzasadnionego dyscypilnowania".

Tymczasem Simon Calvert z organizacji Be Reasonable Campaign stwierdził, że wezwania do zmiany prawa "są motywowane ideologią, a nie dowodami klinicznymi" i dlatego przedstawiciele władz powinni je odrzucić.

Z kolei rzecznik ministerstwa zdrowia Irlandii Północnej zaznaczył, że wprowadzenie zmian w ogólnokrajowych przepisach będzie wymagało zgody rządu Irlandii Północnej.

"Jakakolwiek forma przemocy wobec dziecka jest całkowicie niedopuszczalna i dysponujemy jasnymi przepisami, które mają temu zapobiegać. Obowiązkiem rodzica jest dyscyplinowanie swoich dzieci w odpowiedni sposób i w granicach prawa" - podsumował rzecznik ministerstwa edukacji.

Czytaj więcej:

Wśród Polaków umocniła się dezaprobata fizycznego karania dzieci

    Kurs NBP z dnia 02.05.2025
    GBP 5.0141 złEUR 4.2750 złUSD 3.7722 złCHF 4.5654 zł

    Sport