Przyszły premier Irlandii: Zjednoczenie wyspy jest aspiracją, ale nie priorytetem

"To uzasadniona aspiracja polityczna ludzi w naszym kraju, że chcą widzieć zjednoczoną Irlandię. Porozumienie wielkopiątkowe zapewnia takie ramy. Można dostrzec różne aspiracje polityczne i jasną ścieżkę ich realizacji. To nie tu jest teraz punkt, na którym się skupiam, i mój priorytet, i szczerze mówiąc, nie uważam, że tu powinnien być nasz główny punkt i nasz priorytet" - oznajmił Harris w sobotę wieczorem w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News.
Ocenił, że proces pokojowy w Irlandii Północnej, zapoczątkowany zawartym w 1998 roku porozumieniem wielkopiątkowym, jest jednym z najbardziej udanych procesów pokojowych na świecie, ale potencjał dla dobrobytu na całej wyspie będący efektem tego porozumienia nie został jeszcze w pełni wykorzystany.
'It's a legitimate political aspiration to want a united Ireland'
— Sky News (@SkyNews) April 7, 2024
But incoming Irish Taoiseach @SimonHarrisTD says it's not where his focus and priority is now.#TrevorPhillips https://t.co/fhIHlpTGAF
ðº Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/YXdenanhrR
Harris przyznał, że z punktu widzenia Irlandii Brexit był "naprawdę trudny i wymagający", chociażby dlatego, że Wielka Brytania w ciągu pięciu lat miała pięciu premierów, sześciu ministrów spraw zagranicznych i sześciu ministrów ds. Irlandii Północnej.
Mówił też, że w czasie negocjacji między Wielką Brytanią z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu Irlandia musiała bronić swoich interesów narodowych.
"Jednak chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie: chcę mieć bliższe stosunki z Wielką Brytanią, z rządem Wielkiej Brytanii. Handel między naszymi dwoma krajami wart jest 2,5 mld euro tygodniowo. Znamy się historycznie, poprzez rodziny, przyjaciół i pracę. Wielka Brytania pozostaje naszym najbliższym sąsiadem, nawet będąc poza Unią Europejską, i uważam, że w ciągu ostatniego roku poczyniono wiele znaczących postępów" - podkreślił.
Simon Harris, minister ds. szkolnictwa wyższego, innowacji i nauki, dwa tygodnie temu został nowym liderem współrządzącej Irlandią partii Fine Gael, a jutro zostanie zaprzysiężony jako premier, zastępując Leo Varadkara, który niespodziewanie zrezygnował z obu tych stanowisk. 37-letni Harris będzie najmłodszym premierem w historii Irlandii.
Czytaj więcej:
Premierzy Wielkiej Brytanii i Irlandii: Priorytetem dla Irlandii Północnej nie jest zjednoczenie
Raport: Zjednoczenie Irlandii kosztowałoby od 8 do 20 mld euro rocznie