Menu

Brytyjskie firmy nie będą już mogły polegać na taniej sile roboczej z zagranicy

Brytyjskie firmy nie będą już mogły polegać na taniej sile roboczej z zagranicy
Brytyjski rząd chce zwalczać napływ imigrantów poprzez utrudnienie dostępu do rynku pracy w UK dla pracowników z zagranicy. (Fot. Getty Images)
Brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly oświadczył, że nadszedł czas, aby 'pracodawcy zaczęli aktywnie działać' na rzecz zwiększania inwestycji i zatrudniania brytyjskich pracowników, kiedy rząd dąży do zmniejszenia rekordowego poziomu migracji netto - poinformował dziennik 'The Telegraph'.

Jego wypowiedź pojawiła się po tym jak próg wynagrodzenia dla zagranicznych wykwalifikowanych pracowników, którzy będą mogli podjąć pracę w UK, wzrósł z 26 200 do 38 700 funtów.

Jest to jedno z szeregu działań zmierzających do zmniejszenia migracji netto o 300 000 po rekordowym poziomie 745 000 odnotowanym w 2022 roku.

Ponadto od dzisiaj (4 kwietnia) zniesiona została lista zawodów deficytowych, w ramach której obcokrajowcy mogą być przyjmowani do pracy za stawkę o 80 procent niższą niż zwykle obowiązująca na danym stanowisku.

Jednocześnie pracownikom sektora usług opiekuńczych zabroniono również sprowadzania do UK osób pozostających na ich utrzymaniu - podobnie jak zagranicznym studentom, z wyjątkiem absolwentów studiów podyplomowych biorących udział w dużych projektach badawczych.

"Nasze aspiracje, aby gospodarka była bardziej produktywna i wspierana przez wysoko wykwalifikowanych i dobrze opłacanych pracowników, nie mogą opierać się na imigracji" - oświadczył Cleverly.

"Tania zagraniczna siła robocza, która powoduje zaniżanie wynagrodzeń, przestaje być rozwiązaniem. Imigracja przynosi wiele korzyści, ale musi być zrównoważona i działać w interesie Brytyjczyków. Premier i ja jesteśmy zdeterminowani, aby dokonać niezbędnych zmian, które to zagwarantują" - zaznaczył.

Lista zawodów deficytowych zostanie zastąpiona nową listą wynagrodzeń dla imigrantów, która została utworzona zgodnie z zaleceniami niezależnego komitetu doradczego ds. migracji.

Zawody znajdujące się na liście będą uwzględniane tylko wtedy, gdy będą wymagały odpowiednich kwalifikacji i będą zawodami deficytowymi, a także jeśli ich uwzględnienie będzie uzasadnione, biorąc pod uwagę wysiłki podejmowane przez poszczególne branże z myślą o inwestowaniu w siłę roboczą w danym kraju.

Wpisanie ich na listę nie może prowadzić do obniżania wynagrodzeń i wpływać negatywnie na rekrutację brytyjskich pracowników.

Ponadto pracodawcy będą zachęcani do inwestowania w szkolenia, podnoszenie kwalifikacji i zatrudnianie w pierwszej kolejności pracowników krajowych.

Czytaj więcej:

Sadiq Khan ostrzega przed nadejściem "kryzysu rekrutacyjnego" w Londynie

Które branże w UK ucierpią na wprowadzeniu przepisów ograniczających poziom legalnej imigracji?

Nowe przepisy wchodzące w życie w 2024 r. Jak wpłyną na mieszkańców UK?

UK: Liczba wiz wydanych dla pracowników służby zdrowia i opieki wzrosła w ub. roku o 26%

UK: Nowe przepisy dotyczące wiz pracowniczych dla obcokrajowców wchodzą w życie 11 marca

"Home Office nie działa jak powinno". Ostra krytyka ze strony byłego inspektora ds. granic

Imigracja obywateli UE do UK spadła o prawie 70%. Wciąż jest najwięcej Polaków

Liczba ludności w UK wzrosła w ciągu dekady o ponad 4 mln do poziomu 67,6 mln

    Kurs NBP z dnia 18.04.2025
    GBP 4.9983 złEUR 4.2823 złUSD 3.7661 złCHF 4.5982 zł

    Sport