Tzw. Państwo Islamskie szkoli bojowników do ataków na Europę

W ciągu roku ISSP wypchnęło z Mali konkurencyjne grupy, podwajając kontrolowane przez siebie terytorium, między innymi zajmując tereny północno-wschodniego Mali, wcześniej opanowane przez powiązaną z Al-Kaidą grupę terrorystyczną Jama'at Nusrat al Islam wa al Muslimeen (JNIM).
ISSP rozpoczęło ekspansję w Mali wkrótce po przeprowadzonym tam zamachu stanu w lipcu 2021 roku.
Sytuacja powtórzyła się w Nigrze, gdzie według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) tzw. Państwo Islamskie od czasu zamachu stanu w tym kraju w lipcu 2023 roku prawie potroiło miesięczną liczbę ataków.
Od sierpnia grupa przeprowadzała średnio ponad siedem ataków miesięcznie, gdy w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. zaatakowała łącznie około 19 razy.
ð²ð± Increased militant activity in Mali
— Rybar Force (@rybar_force) February 19, 2024
Terrorist groups have increased their activity in Mali since the beginning of February.
ð» Militants of the Islamic State in the Greater Sahara (ISGS) conducted several raids in the eastern part of the country. One attack was reported near… pic.twitter.com/yvTjyqgQ0S
W listopadzie islamscy terroryści zostali oskarżeni o zabicie w Nigrze 200 żołnierzy i zranienie 34 innych podczas zasadzek w regionie Tillaberi, w pobliżu granic z Burkina Faso i Mali.
Pod koniec marca 2024 roku ISSP przeprowadziło kolejny atak, w którym zginęło 30 nigerskich żołnierzy. Według Ministerstwa Obrony Nigru, atak był "złożoną zasadzką" z udziałem ponad 100 uzbrojonych mężczyzn na motocyklach i w pojazdach.
Na opanowanych terenach ISSP zwiększyło pobór podatków religijnych znanych jako zakat i rozszerzyło działania rekrutacyjne w całym Sahelu.
Jednak według amerykańskiej Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy (FATF), to Republika Południowej Afryki jest najzasobniejszym źródłem finansowania Państwa Islamskiego.

Islamiści czerpią zyski z licznych w tym kraju napadów rabunkowych, porwań dla okupu i wymuszeń na firmach. Za nazbyt pobłażliwe podejście do ograniczania finansowania terroryzmu FATF wciągnęła w ubiegłym roku RPA na swoją "szarą listę".
Rekrutowani z różnych miejsc Afryki i Europy bojownicy ISSP są według analityków, na których powołuje się "ADF" - magazyn wydawany przez dowództwo regionalne USA w Afryce - zatwardziałymi ideologami, wyznającymi ponadnarodowy, odwołujący się do przemocy salaficki dżihadyzm, i nie są zainteresowani lokalnymi celami, jak ich poprzednicy.
Rada Bezpieczeństwa ONZ poinformowała w lipcu 2023 r., że ISSP już utworzyło korytarze tranzytowe między południową Europą a Sahelem i zorganizowało komórki terrorystyczne działające w Maroku i Hiszpanii.
Informacje ONZ potwierdzają ostatnie liczne zatrzymania dokonywane przez marokańską policję, którym towarzyszą konfiskaty broni, materiałów wybuchowych, dokumentów promujących ideologię IS oraz zeznania zatrzymanych o chęci dołączenia do obozów IS w Sahelu.
Czytaj więcej:
Belgia: Tzw. Państwo Islamskie przyznało się do ataku terrorystycznego w Brukseli
Hiszpańskie media: Katalonia jednym z głównych centrów logistycznych i rekrutacyjnych dżihadystów
Rosja: Państwo Islamskie przyznało się do ataku na salę koncertową pod Moskwą
"The Guardian": Państwo Islamskie intensywnie rekrutuje z Tadżykistanu