Wielka Brytania odnotowała największy wzrost ubóstwa od 30 lat

Ubóstwo absolutne to pojęcie stosowane w statystykach międzynarodowych na oznaczenie krańcowej biedy. Definiowane jest najczęściej jako taki stan warunków bytowych, który nie zapewnia podstawowych funkcji życiowych.
W latach 2022–2023 liczba osób zaliczających się do tej kategorii wzrosła o 600 tys., co oznacza, że obecnie w 67-milionowym Zjednoczonym Królestwie 12 milionów mieszkańców żyje w krańcowej biedzie, a wskaźnik ubóstwa bezwzględnego wynosi 18%.
Minister pracy i emerytur Mel Stride, której departament przygotował te dane, wskazała na "najwyższy w Europie rządowy pakiet kosztów utrzymania, warty średnio 3 800 funtów na gospodarstwo domowe". Zdaniem rządu, bez tych środków trzy razy więcej rodzin popadłoby w ubóstwo.
Energy price crisis caused sharpest increase in UK absolute poverty in 30 years, new figures showhttps://t.co/cOcPlDa0Rt
— BBC Politics (@BBCPolitics) March 21, 2024
Z kolei poziom ubóstwa absolutnego wśród emerytów prawie nie zmienił się w ciągu roku i pozostaje na jednym z najniższych poziomów w historii. Emeryci byli bowiem uprawnieni do dodatkowego wsparcia na pokrycie kosztów utrzymania, takiego jak dodatek w wysokości 300 funtów na ogrzewanie zimą.
Jednak liczba dzieci i dorosłych w wieku produkcyjnym żyjących w ubóstwie wzrosła o około 300 000 osób - aż jedna czwarta dzieci w UK żyje w absolutnym ubóstwie, czyli najwięcej od co najmniej połowy lat 90. XX wieku.
Ministerstwo Pracy i Emerytur zalicza do ubóstwa absolutnego takie gospodarstwa domowe, których dochód jest o 40% niższy od dzisiejszego średniego dochodu. Osoba dotknięta "absolutnym" lub "względnym" ubóstwem może nie być w stanie zapewnić sobie poziomu życia, jakiego można by oczekiwać w bogatej gospodarce, takiej jak Wielka Brytania.
The share of children living in absolute poverty in the UK has risen by its highest rate for 30 years, official data shows https://t.co/sFBSrgloxZ pic.twitter.com/LwzVobhln4
— Financial Times (@FT) March 21, 2024
"Oficjalne statystyki dotyczące dochodów zaniżają rzeczywisty wzrost ubóstwa" - twierdzi Sam Ray-Chaudhuri z zespołu doradców Instytutu Studiów Fiskalnych. Zwraca uwagę, że wskaźnik braku bezpieczeństwa żywnościowego wzrósł z 8% do 11%, a odsetek osób, które nie są w stanie ogrzać domu, wzrósł ponad dwukrotnie z 4% do 11%.
Nawet emeryci odnotowali wzrost liczby osób, które nie były w stanie odpowiednio ogrzać domu, mimo że główny wskaźnik ubóstwa nieznacznie spadł.
Natomiast liczba osób, które zadeklarowały, że w ostatnim miesiącu korzystały z banków żywności, wzrosła z 0,9% do 1,5%.
Czytaj więcej:
Londyn: Koszty wynajmu domów doprowadzają rodziny do ubóstwa
Raport: Ponad milion dzieci w UK dotkniętych w 2022 r. skrajnym ubóstwem
Anglia: Nawet 1,3 mln mieszkańców żyje w ubóstwie na terenie zamożnych dzielnic