Menu

Zielone światło dla punktowego systemu imigracji w UK

Zielone światło dla punktowego systemu imigracji w UK
Brytyjski system imigracyjny ulegnie całkowitej transformacji. (Fot. Getty Images)
Nowe prawo imigracyjne, które wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r., otrzymało wczoraj zielone światło od brytyjskich posłów. Ustawa Immigration Bill oficjalnie zakończy swobodę przepływu osób z UE i wprowadzi kryteria oparte na punktach dla wszystkich, którzy zechcą pracować w Zjednoczonym Królestwie.
Reklama

Brytyjska Izba Gmin zatwierdziła wczoraj nowy system imigracyjny stosunkiem głosów 351 do 252. Teraz nad ustawą będą pracować specjaliści od prawa.

Po jej wejściu w życie, wszyscy nowi imigranci z UE mają być traktowani na takich samych zasadach, jak przybysze z jakiegokolwiek innego kraju. Kryterium decydującym o możliwości pracy w Wielkiej Brytanii będą kwalifikacje, w tym znajomość języka i posiadanie specjalistycznego wykształcenia. 

Dodatkowo, osoby, które dostaną zgodę na przyjazd do Wielkiej Brytanii, będą musiały zarabiać przynajmniej 25 600 funtów rocznie, aby nie utracić zezwolenia.

Wielka Brytania zostanie zamknięta dla osób o niskich dochodach lub bez kwalifikacji. (Fot. Getty Images)

Nie będą miały również dostępu do świadczeń socjalnych ani innych form pomocy ze strony państwa. Otwarta pozostaje ponadto kwestia korzystania z publicznej służby zdrowia - obecnie proponuje się, aby już w momencie przyjazdu obywatele UE płacili zaliczkę na NHS. 

Szefowa Home Office Priti Patel podkreśliła, że nowy system pozwoli na przyciągnięcie ludzi, którzy mogą przyczynić się do rozwoju gospodarki Wielkiej Brytanii.

Krytycy ustawy - głównie z ramienia Partii Pracy - argumentowali, że trwająca pandemia zmieniła nastawienie opinii publicznej do niewykwalifikowanej siły roboczej, ponieważ kryzys ukazał, jak ważną pracę wykonują tzw. "kluczowi pracownicy".

Czytaj więcej:

Brexit: Koniec programu Erasmus będzie miał konsekwencje dla gospodarki

Barnier: Oczekiwania Brytyjczyków są "nierealistyczne"

Brexit: Ważą się losy imigrantów o niskich kwalifikacjach

  Komentarze
  • Gladius
   19 maja, 17:48

   Babcie w domach opieki zarosną brudem po uszy...

  • Piszący z ukej
   19 maja, 18:33

   wyraźnie tam pisze ze oficer będzie mógł podważyć pobyt osoby która tu mieszka 100 lat nawet jeśli jest nisko wykwalifikowana

  • Mag
   19 maja, 18:52

   Ktoś gdzieś pisał, że obywatele UE posiadający SS również będą oceniani systemem punktowym. Czy ktoś kto zna temat mógłby to potwierdzić lub temu zaprzeczyć?

  • Ha ha ha
   19 maja, 18:53

   Ten Rząd NIE MA PIENIĘDZY, więc musi od kogoś ściągnąć.

  • No tak
   19 maja, 20:37

   Ale zeby to powiedzial Anglik z dziada pradziada to ok ale emigranci wprowadzaja prawa w kraju ktory nie jest ich krajem tylko przyjechali albo ich przywlekli i teras sa wiecej Angielscy niz Prawdziwi Anglicy to chyba nie hallo-ale jak ludzie sobie na to pozwalaja to nie mam nic przeciwko

  • Gdzie ten koles co przes
   19 maja, 21:47

   Rok wypisywal ze brexitu niebedzie

  • Aaa
   20 maja, 00:29

   Przepisy będą dotyczyły osób, które będą chciały podjąć pracę po 01.01.2021. Kto będzie przebywał na terytorium UK przed 31.12.2020 nie będzie podlegał nowemu prawu imigracyjnemu. Te osoby będą musiały posiadać Settlement Status . Proszę nie straszyć ludzi i przy okazji nie chwalić się własną głupotą.

  • Janusz
   20 maja, 06:40

   Ktoś kiedyś obliczyl, że cała praca pracowników z UE, to tylko równowartość tego, co daje brytyjskiemu PKB np. Liverpool. Więc nie przesadzajcie z tą naszą niby niezbednoscia. Poza tym, życzę szerokiej drogi wszelkim malkontentom. Wyjezdzajcie, wracajcie do "serca Europy ", więcej pracy dla tych, co zostaną. Z jednym się zgodzę, że trudno będzie przyciągnąć Brytyjczyków na wasze miejsce. Chyba, że podniosą bardzo wyraźnie najniższe zarobki. A to też będzie z korzyścią dla tych, co zostaną.

  • Estrela82
   20 maja, 07:32

   Ja się pytam, kto będzie chciał imigrować do UK oprócz ludzi z krajów Trzeciego Świata? XXIw. będzie ukłonem w stronę kolonializmu.

  • Zdefiniuj Polak
   20 maja, 10:19

   Czy ktos potrafi zdefiniowac: np. "Polak" czy "Niemiec" czy "Argentynczyk" czy "Wietnamczyk"?...

  • Do Estrela82
   20 maja, 10:24

   Uwazam ze ludzie z krajow tzw. 3 swiata nie sa gorsi. Potrzebuja tylko edukacji i wychowania. Kolor skory nie okresla poziomu inteligencji. Znam kretynow i Polakow i Anglikow,tak samo jest z ludzmi z kazdego kraju swiata. Masz w kazdym kraju i alkoholikow/narkomanow i doktorow. Tylko w niekjtorych krajach ludzie mieli mniej szans na edukacje.Z tego co wiem np.Ghana ma duzo inteligentnych ludzi.

  • Do Janusza
   20 maja, 10:50

   Liverpool to w miare duze miasto, ale ludzi z UE na terenie UK jest co najmniej 6 razy tyle co ludosci Liverpoolu wiec Janusz nie pitol.

  • Herman Kortez
   20 maja, 10:58

   Odezwal sie Razny i jeszcze straszy swoim angielskim panem :))) Oj oj oj.

  • Herman Kortez
   20 maja, 12:21

   Jaroslaw Razny brytyjczk - jak sam o sobie mowi, pochodzacy z wioski na Podlasiu, wypowiedzial sie i straszy swoim angielskim Panem :))) Juz zapomnial jak jeszcze nie tak dawno kupwal uzywane Nike- i na targowisku w Bialymstoku. Tacy sa zawsze najgorsi na takich forach im z wiekszej dziury pochodzi tym bardziej utozsamia sie z Brytyjczykami - to jest zalosne.

  • Kto
   20 maja, 13:10

   polakow na swiecie bedzie powaznie traktował jak wybory wygra ten przy ktorym szambo wywalilo do Wisły , to był znak nic nie dzieje sie bez przyczyny , Anglia zawsze sobie poradzi , w parlamencie nawet maja mniej tych decydujacych nie tylu co w Polsce , mozna - mozna

  • Janusz
   21 maja, 08:11

   Do ~ Do janusz ~ Z takimi, jak Ty jest duży problem. Potrafią czytać, lecz ze zrozumieniem już gorzej. Pisałem o Liverpoolu nie w kontekście liczby mieszkańców, a ile to miasto wnosi do brytyjskiego PKB ( produkt krajowy brutto ). Najogólniej, ile jego mieszkańcy wytwarzają w porównaniu z całą Wielką Brytanią. Z naszą niezastąpioną rolą w UK, jest tak, jak było z polskimi lotnikami. Skala była tak mała, że Anglicy i tak wygraliby Bitwę o Anglię bez nas. Zresztą, de facto, wygrali ją przed wejściem Polaków do walk.

  • Do Janusza
   21 maja, 10:52

   Znowu pitolisz. A ilu ludzi z krajow UE pracuje, czy mieszka w Liverpoolu ?

  • Maluczki
   21 maja, 12:20

   Janusz skoro jestes, jak mowisz tak malym i nieznaczacym Polakiem, to przestan sie tutaj wypowiadac, bo twoje wypowiedzi przeciez i tak nic nie znacza. Wroc skad pochodzisz i sie nie wychylaj.

  • Janusz
   21 maja, 14:03

   Do ~ Do Janusza ~ Jednak w szkole nie posiadłeś umiejętności czytania ze zrozumieniem. Dalsza dyskusja z Tobą jest bezprzedmiotowa. Może, na tym forum ktoś inny Tobie to wytłumaczy. Jak raz pasuje tu powiedzenie " ja o chlebie, ty o niebie "

  • Janusz
   21 maja, 14:13

   Do ~ Maluczki ~ Nie napisałem, że jestem małym, nic nie znaczącym Polakiem. Napisałem, że my Polacy mamy o sobie zbyt duże mniemanie. Często piszecie, że Anglicy są głupi. Ale to przecież my pracujemy u nich, a nie oni u nas. Zaraz będzie hejt, że kolonie, że nas zdradzili itp. Jak nas oszukali, to znaczy, że to my byliśmy głupi, nie oni. A na koniec małe porównanie. Jedno londyńskie Gatwick ma rocznie więcej pasażerów niż wszystkie polskie lotniska. A ktoś nazwał Polskę " sercem Europy ". A Londyn ma jeszcze 5 lotnisk.

  • Do Janusza
   21 maja, 16:08

   To moze inaczej. Tzn. kto czyni, ze PKB Liverpoolu jest takie duze i czyim kosztem ? Londyn ma jeszcze wieksze PKB niz Liverpool.

  • Janusz
   22 maja, 08:23

   Do ~ Do Janusza ~ PKB Liverpoolu to 50 mld funtów. PKB Wielkiej Brytanii to 2,9 bln. Czyli PKB Liverpoolu to 1/60 PKB UK. Czyli ok. 1,7 %. Tyle wytwarzają przybysze z UE. Załóżmy, że 1/4 imigrantow z UE, to Polacy. Czyli wychodzi trochę ponad 0,4 %. Czyli 11,6 mld funtów. Taki jest wkład Polaków w PKB Wielkiej Brytanii. Oczywiście w zaokrągleniu. Lepiej już tego nie wytłumaczę. Zakładam, że umiesz policzyć procenty. Nie poruszałbym tu tematu, kto i czyim kosztem, bo moglibyśmy dojść do wniosku, że wszyscy żyjemy z dzieci w Bangladeszu. Aha, Polska ma 5 razy mniejsze PKB, niż Brytyjczycy.

  • Do Janusza
   22 maja, 16:25

   A skad Ty wiesz ile wytwarzaja PKB przybysze z UE. TAkich danych nie ma. Ja place podatki i to niemale i niby, ze mam wg Ciebie byc w jakims rejestrze jako przybysz z UE. Guzik prawda.

  • Janusz
   23 maja, 11:35

   Napisałem, że kiedyś przeczytałem. To raz. Po drugie takie dane są na pewno w Customer Revenue. Oraz teraz po wnioskach o osiedlenie. Po trzecie niech Ci będzie. 3,9 mln ludzi jest z UE. 66 mln mieszka w UK. Czyli 6 %. populacji. W dobrej wierze możemy przyjąć, że to jest 6 % wkładu w PKB. 900 tys. jest Polaków. 1,4 % populacji. CZYLI POLSKI WKLAD W BRYTYJSKIE PKB, TO 1,4 %. Powiem Ci, że Wielka Brytania padnie na twarz, gdy wyjedziemy.

  • Do Janusza
   23 maja, 13:52

   Wiesz co Janusz, ja pracuje jako self-employsd i jak sie rejsetrowalem to nikt mnie nie pytal jakiej jestem narodowosci i skad pochodze. Nadali mi numer tak samo jak kazdemu brytyjczykowi. I nik nie prowadzi zadnego oddzielnego rejestru, ze jestem przybyszem z UE. Wiec to co mowisz to guzik prawda. Twoje cale wywody opierasz pewnie o wypowiedzi jakiegos Faraga, Borisa Johnsona lub innego tego typu moron-a.

  • Do Janusza
   23 maja, 14:14

   "Oraz teraz po wnioskach o osiedlenie" - to jest wiadomo ile ludzi z UE przebywa w UK, a nie ile zarabiaja i wnosza do budrzetu UK. Takze twoje wywody to guzik prawda.

  • Do Janusza
   23 maja, 14:25

   Te twoje liczny to nie daja zadnego odzwierciedlenia realiow. 66 mln brytyjczykow, a ilu pracuje i placi podatki. Ile podatkow placa ludzie z UE w Wielkiej Brytanii , a ile brytyjczycy. Czyli wychodzi, ze twoje wywody to guzik prawda.

  • Ewa
   23 maja, 17:33

   przykre jest to ze tempe angole wymyslaja jakies prawa i to wchodzi w zycie . kazdy ma prawo wjechac do UK bez znajomosci jezyka i pracowac , przykre ze opozycja znikla i nic nie robi a swinski blondyn robi co chce , czemu ludzie mu na to pozwalaja !!!! przecietna wyplata to jest jakies 1300 funtow to rocznie wychodzi 25.600 ??????? zle sie stalo ze nikt nie swalszowal tego referendum i angole nie zostali w unii

  • Janusz
   23 maja, 22:41

   Do ~ Do Janusza ~ W Polsce pracuje ponad 16 mln ludzi. Wytwarzają PKB o wartości około 600 mld euro. To jest około 38 tys na pracownika. Zakładam, że Polakow w Anglii jest 1 mln. I wszyscy oni pracują ( a wiesz, że tak nie jest ). Tak samo efektywnie, jak w kraju. Wytwarzają więc 38 mld euro. 40 mld funtów. Nawet możesz to przemnozyc przez 2 ( bo inna jest cena produktu w Polsce, a inna w UK; i wiesz, że za bardzo się nie różnią te ceny ), to daje 80 mld funtów. A PKB Wielkiej Brytanii to 2,9 bln funtów. Czyli wychodzi nam niecałe 3 %. Inaczej się nie da. Radzili sobie bez nas wcześniej, poradzą, jak wyjedziemy. Chyba nie myślisz, że 1 mln Polaków tworzy 10 % brytyjskiego PKB. 290 mld, to prawie połowa polskiego PKB. Czyli byśmy musieli tu wytwarzać tyle, co w Polsce 8 pracowników. Jeszcze masz zamiar dyskutować? Guzik z tego wyjdzie.

  • Do Janusza
   24 maja, 11:55

   No guzik wyjdzie, bo to co piszesz to guzik prawda. Rozmawiamy tutaj o UK, a nie o Polsce.

  • Janusz
   24 maja, 13:40

   Guzik wyjdzie, bo guzik rozumiesz. I masz trudności z liczeniem i rozumieniem. Wam nie warto nic tłumaczyć, bo...nie. Niech Ci będzie. Na pewno 1 mln Polaków wytwarza, tu na Wyspach ponad 50 % PKB, albo 90 %. Gdzieś 2,5 bln funtów. Pracując w większości za płacę zbliżoną do minimalnej. Nie, dobra, każdy Polak, to najlepszy fachowiec. Zarabia 5 tys funciakow na miesiąc. I w zasadzie to my tworzymy PKB Wielkiej Brytanii. Dziwi mnie tylko, że Polska ma tak małe PKB.

  • Do Janusza
   24 maja, 15:02

   "Dziwi mnie tylko, że Polska ma tak małe PKB." bo w Polsce nie ma takich mozliwosci po pierwsze Po drugie w Polsce pracuje znacznie mniej ludzi. A po trzecie poza tym to PKB w przeliczeniu na OSOBE w UK jest 2,7 razy wyzsze niz w Polsce.

  • Janusz
   24 maja, 16:55

   Zgubiłeś główny wątek. Piszemy o wkładzie przybyszów z Unii, a w szczególności Polaków, w PKB Wielkiej Brytanii. 42,5 tys euro, tyle wynosi per capita PKB w UK. 1 mln Polaków wytwarza więc 42,5 mld euro. Zakładamy, że wszyscy są wspaniali i pracują 2 razy lepiej niż Brytyjczycy, to daje 85 mld euro. No, niech będzie 90 mld funtów. Dalej jest to około 3 % PKB. Ale Ty już się chyba w tym wszystkim pogubiles. Proszę Cię, pisz na temat. Udowodnij, że Polacy mają np. 6 %, 10 %, lub więcej udziału w tym PKB.

  • Do Janusza
   24 maja, 18:02

   Niczego Ci nie udowodnie bo nie znam takich danych, jaki wklad w brytyjski PKB maja przybysze z UE. Ty tez niczego nie udowodniles i niczego nie udowodnisz, bo tez nie znasz takich danych. To co napisales i caly czas piszesz zaczerpnales z jakich wypowiedzi brytyjskich moronow typu jak juz wspomnialem Farage i jemu podobni. Twoje dane , ktore przedstawiasz to po prostu Twoja fantazja. Jak nie znasz danych to nie pisz i nie wmawiaj czegos innym.

  • Janusz
   24 maja, 20:20

   Jest coś takiego, jak zdrowy rozum i logika. U Ciebie tego brak. Ty mówisz "nie", ale nie masz nic do dodania, oprócz jakichś ogólnych zarzutów.Kończę dialog z Tobą, bo nic do Ciebie nie dociera. Zostań ze swoją teorią, że Wielka Brytania zawali się, gdy my wyjedziemy.

  • Do Janusza
   25 maja, 12:15

   A Twoj zdrowy rozum i logika wedlug Ciebie polega na tym, ze podajesz jakies wymyslone liczby i kazesz w to wierzyc innym. No wybacz, ale wszystko co piszesz to guzik prawda ;)))

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama

  Brexit - Najważniejsze wiadomości