Menu

Zgoda na budowę pierwszej od ponad 30 lat kopalni węgla w UK

Zgoda na budowę pierwszej od ponad 30 lat kopalni węgla w UK
Prace przy budowie kopalni mają się zacząć na początku 2020 r. (Fot. West Cumbria Mining)
W Wielkiej Brytanii będzie mogła powstać pierwsza od ponad 30 lat głębinowa kopalnia węgla. Rząd zdecydował, że nie będzie wnosił sprzeciwu wobec zgody wyrażonej przez radnych z hrabstwa Kumbria w północno-zachodniej Anglii.
Reklama

W kopalni Woodhouse Colliery w pobliżu Whitehaven wydobywanych ma być z dna morskiego 2,5 mln ton węgla koksującego rocznie przez 50 lat. Będzie on wykorzystywany w hutach i zakładach chemicznych.

Operator kopalni, firma West Cumbria Mining (WCM), przekonuje, że wydobywany lokalnie węgiel ograniczy import, co w ostatecznym rozrachunku zmniejszy emisję dwutlenku węgla, a ponadto kopalnia umożliwi stworzenie 500 nowych miejsc pracy.

Radni hrabstwa Kumbria w marcu wyrazili zgodę na budowę, ale ta decyzja wywołała szereg zastrzeżeń, w tym wezwanie do kontroli ze strony rządu. W czasie posiedzenia rady przeciwnicy powstania kopalni prowadzili protest na sali obrad. Rząd Borisa Johnsona poinformował w sobotę, że nie będzie zgłaszał sprzeciwu wobec decyzji radnych.

Zgodnie z planem, prace przy budowie kopalni mają się zacząć na początku 2020 r., zaś wydobycie węgla powinno ruszyć dwa lata później.

Rząd Johnsona poinformował w sobotę, że nie będzie zgłaszał sprzeciwu wobec decyzji radnych. (Fot. Getty Images)

Decyzja rządu o tym, by nie wyrażać sprzeciwu wobec budowy kopalni, została podjęta kilka godzin po ogłoszeniu moratorium na szczelinowanie hydrauliczne.

W przypadku obu istotny jest kontekst zaplanowanych na 12 grudnia wyborów parlamentarnych. Rządzący konserwatyści liczą, że moratorium na szczelinowane hydrauliczne - któremu okoliczni mieszkańcy są przeciwni - pomoże im zdobyć głosy wyborców w kluczowych dla wyniku okręgach północnej Anglii.

Z kolei kopalnia Woodhouse Colliery znajduje się na terenie okręgu, który w 2017 r. Partia Konserwatywna przejęła po wielu latach z rąk laburzystów i który teraz chce utrzymać. Decyzję o budowie kopalni popierają zarówno konserwatywni, jak i laburzystowscy radni; przeciwni jej są natomiast Liberalni Demokraci.

Ostatnia działająca w Wielkiej Brytanii głębinowa kopalnia węgla - Kellingley Colliery w hrabstwie North Yorkshire - została zamknięta w 2016 r.

Czytaj więcej:

Porzucenie węgla przez Polskę "to koszt 900 mld euro"

Lufthansa oferuje przyjazne dla klimatu paliwo. Za dopłatą

Najbardziej i najmniej "ekologiczne" lokalne urzędy w UK

Rząd UK rezygnuje z kontrowersyjnej metody wydobywania gazu

  Komentarze
  • Zenek
   4 listopada 2019, 13:11

   Każdy widzi ze standard życia w uk leci w dół. Kasa im sie skonczyla. Bedą teraz kopać handlować kraść wykorzystywać

  • Jacob Rees-Mogg
   4 listopada 2019, 13:53

   Ja taniej bym kupił od Rosjan a miejsce to, zamienił na pole golfowe.

  • Ja
   5 listopada 2019, 05:15

   Czy w aplikacji już pytają o górników 🤣🤣🤣

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 06.08.2020
  GBP 4.901 złEUR 4.410 złUSD 3.724 złCHF 4.100 zł

  Sport


  Sport

  Reklama