Menu

Żelazne Róże w Oslo. Pomnik ku czci zabitych przez Breivika

Żelazne Róże w Oslo. Pomnik ku czci zabitych przez Breivika
Na miejsce przybyło setki Norwegów, aby uhonorować pamięć ofiar. (Fot. Getty Images)
Ponad osiem lat po dokonanych przez skrajnie prawicowego terrorystę zamachach w Oslo i na wyspie Utoya, wczoraj w stolicy Norwegii odsłonięto pomnik ku czci 77 zabitych wtedy osób. W ceremonii udział wzięli następca tronu książę Haakon z małżonką i burmistrz Oslo.
Reklama

Pomnik o nazwie "Jernrosene", czyli "żelazne róże", ma postać betonowego okręgu z tysiącem umieszczonych w środku metalowych róż, wykonanych przez ludzi z całego świata, w tym ocalałych z ataków oraz bliskich ofiar.

W zamyśle twórców - Tobbe Malma i Tone Morka Karlsruda - podobizny kwiatów mają przypominać o reakcji norweskiego społeczeństwa po zamachach, gdy tysiące Norwegów i Norweżek w geście szacunku dla ofiar składały róże na placu przed katedrą w Oslo. Teraz w tym miejscu stoi pomnik.

22 lipca 2011 roku Norweg Anders Behring Breivik, mający skrajnie prawicowe, antyislamskie i antyimigranckie poglądy, przeprowadził zamach bombowy na budynek rządowy w Oslo, mieszczący m.in. kancelarię premiera. Zginęło w nim osiem osób. Kilka godzin później zamachowiec pojawił się w przebraniu policjanta na obozie młodzieżowym socjaldemokratycznej Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.

Za zamordowanie 77 osób Breivik został skazany w 2012 roku na karę 21 lat pozbawienia wolności z możliwością przedłużania, dopóki będzie uznawany za groźnego dla społeczeństwa. To najwyższy wymiar kary w Norwegii, gdzie karę śmierci zniesiono w 1971 roku. 

Czytaj więcej:

Adwokat słynnego mordercy chce zostać szefem norweskiego sportu

USA: Porucznik planował atak terrorystyczny w stylu Breivika

Manchester: Polska skrajna prawica zorganizowała "piknik wolności"

18-letni Polak skazany za posiadanie materiałów terrorystycznych

  Komentarze
  • PabloWhodini
   29 września 2019, 12:46

   A to ze partia social demokratyczna niszczyla I Nadal niszczy panstwa w ktorych rzadzi kazdy milczy. Sa przyczyny, sa I skutki.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 25.09.2020
  GBP 4.980 złEUR 4.548 złUSD 3.902 złCHF 4.210 zł

  Sport


  Sport

  Reklama