Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zbliża się wyjątkowe zaćmienie Słońca. Jakie będą jego skutki?

Zbliża się wyjątkowe zaćmienie Słońca. Jakie będą jego skutki?
To największe tego typu zaćmienie od 1999 roku. (Fot. Thinkstock)
20 marca dojdzie do zaćmienia Słońca, które potrwa około 90 minut i doprowadzi do zablokowania 84 procent promieni słonecznych w Londynie. Zaćmienie to może także o ponad 1/3 obniżyć moc elektrowni słonecznych w Europie i wywołać spadki napięcia w europejskiej sieci energetycznej.
Reklama
Reklama

Jak wskazuje Europejska Sieć Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej (ENTSO-E), do której należy 41 operatorów sieci z 34 państw Europy, dzienna moc europejskich elektrowni słonecznych i ogniw fotowoltaicznych wynosi łącznie 89,3 GW. W czasie zaćmienia może jednak spaść o 33,5 GW.

Zjawisko rozpocznie się 20 marca o godzinie 8:45 i zakończy o godz. 10:41. W Londynie maksymalne zaćmienie będzie można zaobserwować o 9:31. W niektórych częściach Europy przysłonięcie słońca może potrwać nawet do kilku godzin. To największe tego typu wydarzenia od 1999 roku - zwraca uwagę "Daily Mail". Przy czystym niebie w największym stopniu dotknie sieci energetycznych w Niemczech i we Włoszech - w tych krajach zarówno udział ogniw fotowoltaicznych w ogólnym miksie energetycznym jest wysoki, jak i zaćmienie będzie wyraźnie widoczne.

W Polsce Księżyc w 3/4 przesłoni tarczę Słońca. Całkowite zaćmienie będzie można obserwować m.in. na Wyspach Owczych i Spitsbergenie. O 94 procent mniej promieni słonecznych zauważą mieszkańcy Glasgow, Aberdeen i Edynburga.

ENTSO-E przewiduje, że z powodu zaćmienia Słońca w Niemczech może dojść nawet do spadku produkcji energii z ogniw fotowoltaicznych o 16,9 GW. Tymczasem całkowity dzienny potencjał niemieckich paneli słonecznych szacuje się na 39,7 GW - oczywiście zależy on od pory roku i pogody.

We Włoszech spadek może wynieść 7,1 GW, przy całkowitej mocy 19,6 GW - dodaje ENTSO-E. Według stowarzyszenia, względnie wysokie spadki - od 1,3 do 2 GW - mogą wystąpić też w Belgii, Francji i Hiszpanii.

Ograniczenie promieniowania słonecznego bezpośrednio dotknie wydajności ogniw fotowoltaicznych i po raz pierwszy wpłynie na bezpieczeństwo europejskiego systemu energetycznego - podkreśla ENTSO-E w swym raporcie. Głównym wyzwaniem dla operatorów będzie koordynacja działań i zrównoważenie sieci w celu uniknięcia przeciążeń.

ENTSO-E nazywa zaćmienie "bezprecedensowym testem dla systemów energetycznych Europy".

Jak przewidują astronomowie, całkowite zaćmienie słońca ma nastąpić w 2026 roku.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama