Menu

Zamieszki na Białorusi: Zginęła co najmniej jedna osoba, wielu rannych

Zamieszki na Białorusi: Zginęła co najmniej jedna osoba, wielu rannych
Protesty wybuchły po zakończeniu wyborów prezydenckich i ogłoszeniu oficjalnego sondażu exit poll. (Fot. Getty Images)
Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku nocnych starć z milicją po wyborach prezydenckich na Białorusi - podała dzisiaj agencja Reutera, powołując się na centrum obrony praw człowieka Wiasna. Zatrzymano ponad 100 osób, ale liczba ta jest zapewne większa.
Reklama

Według informacji obrońców praw człowieka, jedna osoba zginęła po tym, jak w tłum ludzi wjechał pojazd sił milicyjnych. Przyczyną śmierci była rana głowy. Trzy osoby doznały poważnych obrażeń - przekazał prawnik Walancin Stefanowicz z organizacji Wiasna, działającej w Mińsku.

"Co najmniej 120 osób jest zatrzymanych, ale to są dane wstępne" - dodał Stefanowicz. Centrum Wiasna ogłosiło w internecie listę osób zatrzymanych na terenie całej Białorusi, na której jest 140 nazwisk. Jednak zatrzymanych jest o wiele więcej - twierdzą obrońcy praw człowieka.

Państwowy Komitet Śledczy Białorusi poinformował dzisiaj, że wszczął sprawę karną dotyczącą masowych zamieszek i użycia przemocy wobec przedstawicieli władz.

Wielu z podejrzanych już zatrzymano, ludzie ci znajdowali się w stanie upojenia alkoholowego - oświadczył szef Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz. "Organy ochrony prawa podejmą wszelkie możliwe środki w celu obrony ustroju konstytucyjnego" - ostrzegł.

Do starć z milicją doszło dzisiaj w nocy w Mińsku, Witebsku, Grodnie i innych miastach Białorusi. Protesty wybuchły po zakończeniu wyborów i ogłoszeniu oficjalnego sondażu exit poll, według którego w wyborach zwyciężył obecny szef państwa Alaksandr Łukaszenka. 

Czytaj więcej:

Prezydent Białorusi: "Wirus? Nie widzę żadnego"

  Komentarze
  • Janek
   10 sierpnia, 11:58

   Wasik to stary cwaniak podpuscil udawana opozycje sterowana jak majadan z za wielkiej kaluzy a teraz wylapie ich jeden po drugim demokracja demokracja ale ktos musi rzadzic

  • E
   10 sierpnia, 12:10

   Tak jak w Polsce w latach 80 tych. Życzę im jak najlepiej i mam nadzieję że uda im się odebrać swój kraj.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 23.09.2020
  GBP 4.878 złEUR 4.495 złUSD 3.840 złCHF 4.174 zł

  Sport


  Sport

  Reklama