Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zamach nad Lockerbie: Konstruktor bomby po latach usłyszał zarzuty

Zamach nad Lockerbie: Konstruktor bomby po latach usłyszał zarzuty
Wśród ofiar katastrofy w szkockim Lockerbie było 190 obywateli USA. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Sprawiedliwości USA postawiło wczoraj zarzuty trzeciemu podejrzanemu o współsprawstwo zamachu bombowego na samolot amerykańskich linii Pan Am, który wybuchł nad szkockim Lockerbie w grudniu 1988 r. Zginęło wtedy 259 pasażerów i członków załogi jumbo jeta oraz 11 ludzi na ziemi.
Reklama
Reklama

Jak oświadczył na konferencji prasowej w Waszyngtonie prokurator generalny USA William Barr, przebywający obecnie w areszcie w Libii były oficer libijskiego wywiadu Abu Agila Mohammad Masud Cheir al-Marimi zajmował się mniej więcej od 1973 do 2011 roku - czyli do upadku reżymu Muammara Kadafiego - między innymi fachowym doradztwem przy konstruowaniu ładunków bombowych.

Efektem jego działalności w tej dziedzinie były dwa ataki terrorystyczne - w 1986 roku na zachodnioberlińską dyskotekę, gdzie zginęło dwóch żołnierzy USA, oraz w dwa lata później na lecącego z Londynu do Nowego Jorku Boeinga 747 zbankrutowanego potem towarzystwa Pan Am.

"Ani upływ czasu, ani odległość nie odwiodą nas i naszych szkockich partnerów od wyegzekwowania sprawiedliwości w tej sprawie" - zaznaczył Barr. Wyraził jednocześnie nadzieję, że ekstradycja Masuda do Stanów Zjednoczonych dojdzie do skutku. Wśród ofiar katastrofy w Lockerbie było 190 obywateli USA.

Spadające szczątki samolotu zabiły także 11 mieszkańców miasta. (Fot. Getty Images)

W 1991 roku zarzuty udziału w zamachu na samolot Pan Am postawiono dwóm innym agentom libijskich służb specjalnych. Pod międzynarodowym naciskiem Kadafi zgodził się w 1999 roku na ich ekstradycję w zamian za obietnicę, że będą sądzeni na terenie neutralnym, a konkretnie w Utrechcie w Holandii. W toczącym się według prawa szkockiego procesie Abdel Baset Ali al-Megrahi otrzymał w 2001 roku wyrok dożywotniego pozbawienia wolności, natomiast Lamen Chalifa Fimah został uniewinniony.

Al-Megrahi odbywał karę w więzieniu w Szkocji. W związku z chorobą nowotworową zwolniono go przedterminowo z powodów humanitarnych w 2009 roku. Wyjechał wtedy do Libii, gdzie w trzy lata później zmarł.

Jak przekazał Barr, przełom w sprawie Masuda nastąpił po otrzymaniu w 2016 roku przez wymiar sprawiedliwości wiadomości, iż trzeci domniemany współsprawca zamachu "został aresztowany po upadku reżymu Kadafiego i we wrześniu 2012 roku przesłuchany przez libijskiego śledczego". 

Czytaj więcej:

Londyn: 15 lat temu terroryści zaatakowali w metrze i autobusie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama