Menu

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów wejdzie w życie w 2025 r. w Anglii

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów wejdzie w życie w 2025 r. w Anglii
Jednorazowe e-papierosy trudno poddaje się recyklingowi i zazwyczaj trafiają one na wysypiska śmieci, gdzie ich baterie mogą powodować wyciek do środowiska szkodliwych substancji. (Fot. Getty Images)
Zakaz sprzedaży i dostarczania jednorazowych papierosów elektronicznych wejdzie w życie 1 czerwca przyszłego roku - ogłosił dzisiaj brytyjski rząd. Wyjaśnił, że ma to na celu zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska oraz ochronę zdrowia dzieci i młodzieży.
Reklama
Reklama

Propozycję zakazania jednorazowych e-papierosów przedstawił w styczniu konserwatywny rząd Rishiego Sunaka, ale nie zdążył przeforsować stosownej ustawy przed wyborami. Po objęciu władzy w lipcu Partia Pracy zapowiedziała, że będzie realizować ten projekt.

Ogłoszony dzisiaj zakaz dotyczy tylko Anglii, gdyż ochrona zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej należy do kompetencji tamtejszych władz. Rząd w Londynie zapowiedział jednak, że będzie rozmawiał z władzami pozostałych części Zjednoczonego Królestwa o koordynacji wprowadzania zakazu, a rząd Walii już zapowiedział, że przyjmie analogiczne przepisy.

Jak podkreślił brytyjski rząd w wydanym komunikacie, jednorazowe e-papierosy trudno poddaje się recyklingowi i zazwyczaj trafiają one na wysypiska śmieci, gdzie ich baterie mogą powodować wyciek do środowiska szkodliwych substancji. Nawet gdy są wysyłane do zakładów recyklingu, zazwyczaj muszą być rozkładane ręcznie, co jest powolnym i trudnym procesem.

Ministerstwo Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich szacuje, że w ubiegłym roku prawie 5 mln jednorazowych e-papierosów było w każdym tygodniu wyrzucanych na ulice lub wrzucanych do odpadów ogólnych, co stanowi prawie czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

W 2022 r. wyrzucono e-papierosy zawierające łącznie ponad 40 ton litu, co wystarczyłoby do zasilenia 5000 pojazdów elektrycznych.

Zwrócono też uwagę na szkodliwy wpływ tych produktów na zdrowie, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Sprzedaż e-papierosów osobom poniżej 18. roku życia jest zakazana, ale w praktyce nie mają one problemu z ich kupowaniem, a jak podkreślał poprzedni rząd, tanie, sprzedawane w kolorowych opakowaniach e-papierosy są kierowane do młodzieży i odpowiadają za "alarmujący wzrost ich używania".

Według przeprowadzonych w lutym br. konsultacji społecznych za zakazaniem jednorazowych e-papierosów opowiada się 69 proc. badanych.

Czytaj więcej:

WHO domaga się wprowadzenia zakazu smakowych e-papierosów

"Times": Koncerny tytoniowe finansowały badania umniejszające ryzyko e-papierosów

Rekordowy poziom wapujących Brytyjczyków. To już ponad 5 mln osób

Nie palili, ale wapują. Problem dotyczy miliona Brytyjczyków

Polska turystka trafiła do szpitala, gdy w ustach wybuchł jej e-papieros

    Komentarze
    • Ale beka
      24 października, 18:49

      I tu pojawia się piękna bajeczka o samochodach elektrycznych. To co w takim razie stanie się z bateryjkami z tych samochodów? Odpowiedź jest banalna, też trafią do śmieci. Ale ludziom zabroni się 'zakazem' kupowania papierosów, kolejny krok do niewolnictwa i polityki zakazów. Ciekawe ile jeszcze tych 'kijów' zniesiemy zanim wreszcie do nas dotrze jak bardzo walą nas po rogach?

    • Czyzyk
      25 października, 06:04

      No to zobaczymy, to jest teraz biznes tak duży jak papierosowy. No to powiem wam co zrobią: dołącza do każdej jednorazówki port ładowania i otworek do napełniania i już nie będzie jednorazowy. Potem nałożą akcyze na płyn z nikotyna tak duża, że i tak będzie opłacało się kupić nowy jednorazowy już napelniony. Stary numer wielkich koncernow.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 20.11.2024
    GBP 5.2093 złEUR 4.3404 złUSD 4.1120 złCHF 4.6444 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama