Żadna 2-funtówka nie zostanie wyprodukowana przez 10 lat

Problem został ujawniony w obszernym raporcie na temat przyszłości gotówki sporządzonym przez Krajowy Urząd Kontroli (National Audit Office - NAO).
W analizie padło ostrzeżenie, że brytyjskie władze nie nadążają za tempem zmian w płatnościach cyfrowych, narażając na ryzyko tych, którzy polegają jedynie na monetach i papierowych pieniądzach - chodzi zwłaszcza o osoby starsze i te o niskich dochodach.
"Korzystanie z gotówki staje się mniej popularne, ale pozostaje istotną częścią życia milionów ludzi" - podkreśliła w Izbie Gmin przewodnicząca parlamentarnej Komisji Rachunków Publicznych, Meg Hiller.
Dziesięć lat temu z gotówki korzystano w przypadku 6 na 10 transakcji, ale do 2019 roku została ona wykorzystana w mniej niż 3 na 10 zakupów. Zdaniem ekspertów NAO, wybuch pandemii koronawirusa jeszcze bardziej mógł przyspieszyć ten trend.

Mennica Królewska już wcześniej ograniczyła produkcję bilonów, ale zapasy każdej z monet, które znajdują się w obiegu, wciąż przekraczają popyt na nie. W przypadku 2-funtówek zapas jest 26 razy większy od zapotrzebowania.
Rzeczniczka Royal Mint przekazała BBC, że produkcja monet o nominałach 2 pensów i 2 funtów "może zostać wznowiona w razie potrzeby".
Popyt na te monety spadł, gdy w marcu 2017 r. na rynek została wprowadzona nowa 12-boczna jednofuntówka. Każdy miał sześć miesięcy na zwrócenie starych okrągłych funtów, w związku z czym do obiegu wróciło wiele bilonów.
Czytaj więcej:
Ktoś zapłacił milion funtów za monetę z Edwardem VIII
Brytyjski minister zaprezentował nową 50-pensówkę z okazji Brexitu
Brexitowe złote monety wyprzedały się w kilka godzin
Wciąż nie zwrócono ponad 120 mln starych monet £1