Menu

ZUS: Świadczenie chorobowe dla osób powracających z zagranicy

ZUS: Świadczenie chorobowe dla osób powracających z zagranicy
Osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. (Fot. Getty Images)`
Osoby objęte obowiązkową kwarantanną, po przekroczeniu granicy, mogą ubiegać się o świadczenia chorobowe - poinformował wczoraj Karol Jagielski regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.
Reklama

Jak podano, osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny.

"Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby. Aby je uzyskać należy złożyć specjalne oświadczenie o odbyciu obowiązkowej kwarantanny w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - poinformowano.

Pracownik lub zleceniobiorca powinien złożyć takie oświadczenie do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą i osoby z nimi współpracujące muszą złożyć oświadczenie w ZUS. Można zrobić to przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

Jak czytamy, jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, płatnik składek (pracodawca) w ciągu 7 dni powinien przekazać oświadczenie ubezpieczonego do Zakładu. Może to zrobić elektronicznie, przez Platformę Usług Elektronicznych. "Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej, aby zweryfikować dane z oświadczenia" - podano.

W oświadczeniu zwrócono również uwagę, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny, taka osoba powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).

"Osoby, które powracają z zagranicy i są objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy i przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna" - poinformowano.

Czytaj więcej:

ZUS: Za okres kwarantanny przysługują świadczenia z tytułu choroby

Koronawirus uderza w polskie hotele. "Świecą pustkami"

Ponad 99 proc. skontrolowanych osób przestrzega kwarantanny

Prezydent zapowiada czasowe zwolnienie ze składek na ZUS

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 27.03.2020
  GBP 5.022 złEUR 4.525 złUSD 4.113 złCHF 4.268 zł

  Sport


  Reklama