Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Z mapy Londynu znikają kolejne puby i restauracje

Z mapy Londynu znikają kolejne puby i restauracje
Coraz więcej lokali gastronomicznych ogłasza bankructwo. (Fot. Getty Images)
Według nowych badań firm konsultingowych CGA i AlixPartners, od czasu pandemii w centrum Londynu zamknięto więcej pubów, barów, restauracji i klubów nocnych niż w jakimkolwiek innym regionie kraju. Zdaniem ekspertów, pokazuje to zróżnicowany wpływ lockdownów na sytuację ekonomiczną biznesów. 

Reklama
Reklama

Dane konsultantów CGA i AlixPartners sugerują, że liczba lokali z licencją na sprzedaż alkoholu od marca 2020 r. spadła w brytyjskich miastach o 12 proc. W centrum Londynu spadek wyniósł jednak 15,6 proc. i odpowiada zamknięciom w sumie 540 miejsc. "To jedno zamknięcie co dwa dni" - zauważają eksperci.

Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja już się unormowała. Pierwsze dane za okres od grudnia 2022 r. do marca 2023 r. wykazały, iż spadek jeszcze się pogłębił o kolejny 1 proc.

Jedzenie i picie poza domem wciąż jest popularną formą aktywności w Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

Kryzys związany z kosztami utrzymania szczególnie dotknął przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Sieć restauracji Prezzo ogłosiła niedawno zamiar zamknięcia co 3. lokalu. Jako powód podała zbyt duże ceny składników potrzebnych do przygotowania pizzy, a także rekordowo wysokie rachunki za prąd.

"Pandemia miała druzgocący wpływ na sektor gastronomiczno-hotelarski. Londyn został tym szczególnie dotknięty, bo bazuje na pracownikach biurowych i turystach, którzy do tej pory napędzali sprzedaż" - wyjaśnił Karl Chessell, dyrektor CGA.

Ekspert uważa jednak, że biznes odnajdzie się nowej rzeczywistości, jeśli dostosuje swoją działalność do nowych realiów.

"Dobra wiadomość jest taka, że ludzie nadal jedzą i piją poza domem. Społeczeństwo postrzega to jako niedrogą rozrywkę, więc nadają temu priorytet" - podsumował.

Czytaj więcej:

Sieć Prezzo zamyka jedną trzecią swoich restauracji w UK z powodu rosnących rachunków

Londyn: Greggs osiągnął porozumienie z urzędnikami. Będzie mógł sprzedawać nocą na Soho

Pracownicy londyńskich pubów z największymi podwyżkami płac w UK

  Komentarze
  • Madry
   27 maja, 17:03

   Bo tylko w Londynie ludzie uwierzyli w pandemie, hahaha

  • Alina
   27 maja, 19:14

   No dopiero co pisaliście, jak puby dobrze sobie radzą i że zarabiają i płacą więcej niż kiedykolwiek. Więc nie rozumiem. A poza tym, widać gołym okiem, wszystko leci na łeb i szyję,,

  • UK dobiegło końca
   27 maja, 19:18

   Tak trzymać im nie potrzeba niczego ci przy Dover przynajmniej próbują się dostać na drugą stronę do Francji lub Belgii aby poszpanować jacy to oni nie bogaci bo u nich puby pozamykane i restauracje bo zbankrutowały.

  • Swój chłop
   28 maja, 08:43

   w tym kraju jest bankructwo za bankructwem w takim kraju może zostać tylko kretyn bez głowy stąd trzeba wiać i to szybko

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 29.09.2023
  GBP 5.3464 złEUR 4.6356 złUSD 4.3697 złCHF 4.8030 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama