YouTube uruchomił na swojej platformie system weryfikacji pracowników medycznych w UK

Jak informuje BBC, lekarze, pielęgniarki i psychologowie mogli ubiegać się o dołączenie do systemu od czerwca i aby zakwalifikować się do niego, musieli spełnić rygorystyczne kryteria określone przez giganta technologicznego.
Wybrani kandydaci będą mieli przy nazwiskach oznaczenia identyfikujące ich jako prawdziwych, licencjonowanych pracowników sektora medycznego.
Youtuberzy ostrzegają jednak, że system jest stworzony wyłącznie do celów edukacyjnych, a nie do zastępowania porad lekarskich udzielanych przez lekarzy pierwszego kontaktu. Vishaal Virani, który kieruje treściami zdrowotnymi w YouTube, podkreślił, że jest to ważne ze względu na ogromną liczbę osób szukających informacji na temat zdrowia na tej platformie.
YouTube starts verifying health workers in the UK https://t.co/8B9esO8vyh
— BBC News (UK) (@BBCNews) September 8, 2023
Obecnie, kiedy użytkownicy będą wyszukiwać treści o tematyce zdrowotnej w serwisie YouTube, w górnej części wyników wyszukiwania pojawi się najpierw "kategoria: zdrowie" - lista filmów, które będą wyraźnie oznaczone jako pochodzące z wiarygodnych źródeł, które zostały zatwierdzone przez YouTube.
To najnowszy krok giganta technologicznego, który podejmuje starania mające na celu zwalczanie fałszywych informacji w filmach, szczególnie tych dotyczących zdrowia.
Dzieje się to dwa lata po tym, jak firma wprowadziła całkowity zakaz rozpowszechniania dezinformacji na temat szczepień, co było wynikiem trwającej wiele miesięcy krytyki za nieumiejętne podejście do problemu dezinformacji związanej ze szczepieniami przeciwko Covid-19.
Badania opublikowane w czasopiśmie "BMJ" w 2022 r. wykazały, że 11% najczęściej oglądanych filmów na YouTube na temat szczepień było sprzecznych ze stanowiskiem WHO lub amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Virani przekazał BBC, że pracownicy ochrony zdrowia zostali zweryfikowani w ramach "wieloetapowego procesu" opartego na współpracy z Academy of Medical Royal Colleges (AoMRC) i NHS, a także innymi zainteresowanymi stronami, takimi jak Royal College of Nursing.
Youtuberzy muszą legitymować się aktywną licencję medyczną i nie mogą posiadać w przeszłości żadnych filmów zawierających dezinformację. Ci, którzy naruszą zasady, mogą utracić swój dotychczasowy status, a nawet całkowicie stracić konto na YouTube, jeśli ich działania będą wyjątkowo szkodliwe.
Alastair Henderson, były dyrektor generalny AoMRC, wyjaśnił, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, jeśli zweryfikowani użytkownicy celowo dostarczą błędne informacje. Dodał również, że ma nadzieję, iż inne firmy z branży mediów społecznościowych zostaną zainspirowane do podjęcia podobnych praktyk.
BBC zwróciło się do serwisów Meta i TikTok z zapytaniem, czy planują wprowadzić podobną weryfikację na swoich platformach.
Czytaj więcej:
25 proc. mieszkańców UK uważa, że pandemia koronawirusa nie miała miejsca
Twitter zapowiada walkę z rosyjską propagandą i fake newsami
Wchodzą w życie nowe unijne przepisy dotyczące wielkich platform internetowych
Komisja Europejska wyznaczyła sześciu "strażników dostępu" do usług online