Menu

Wycieczkowiec błąkał się 2 tygodnie z powodu koronawirusa

Wycieczkowiec błąkał się 2 tygodnie z powodu koronawirusa
Pasażerowie statku z ulgą przyjęli wiadomości o powrocie na ląd. (Fot. Getty Images)
Statek wycieczkowy Westerdam, który przez 2 tygodnie nie mógł zawinąć do żadnego z portu z powodu obaw, iż ktoś na pokładzie może być zarażony koronawirusem, dzisiaj rzucił kotwicę na redzie kambodżańskiego portu Sihanoukville.
Reklama

Jak przekazał fachowy portal internetowy Marine Traffic, wycieczkowiec znajduje się w odległości 1 km od nabrzeży portu.

Gubernator Sihanoukville Kouch Chamronuen poinformował, że 2 200 osób znajdujących się na pokładzie (pasażerowie i załoga) będą poddani badaniom ich stanu zdrowia. Dopiero później władze określą procedurę zejścia na ląd.

Mimo, że dotychczas żadna z osób znajdujących się na statku nie wykazywała oznak zakażenia koronawirusem, ani nie zachorowała, zgody na zawinięcie do ich portów odmówiły kolejno Japonia, Tajwan, Guam, Filipiny i Tajlandia.

Wszyscy pasażerowie zostali dokładnie przebadani przez czekający na brzegu personel medyczny. (Fot. Getty Images)

Operator statku Holland America Line zapewnił, że stan zdrowia pasażerów i załogi był dokładnie okresowo sprawdzany. Poinformował też, że rejs zakończy się nieplanowo w Sihanoukville. Pasażerowie będą mogli samolotami czarterowymi dotrzeć do stolicy Kambodży Phnom Penh, a stamtąd do ich miejsc zamieszkania.

"Było już tak wiele momentów, w których byliśmy prawie pewni, że wrócimy do domu, ale za każdym razem nam odmawiano" - oznajmiła dziennikarzom jedna z pasażerek, Amerykanka Angela Jones. "Tego ranka sam widok lądu był takim momentem. Pomyślałam: Czy to sen?" - dodała.

Obawy władz pięciu krajów, które odmówiły zgody na zawinięcie wycieczkowca do ich portu, podsycał przypadek innego wycieczkowca Diamond Princess zacumowanego w japońskiej Jokohamie. Wśród 3 700 osób znajdujących się na pokładzie wykryto już 175 przypadków zainfekowania koronawirusem.

Czytaj więcej:

Premier: Polacy są bezpieczni, a Polska jest przygotowana na koronawirusa

Koronawirus zabił lekarza, który jako pierwszy ostrzegał przed epidemią

Rząd UK: Koronawirus "bardzo poważnym" zagrożeniem dla zdrowia publicznego

Wyzdrowiał Brytyjczyk, który zaraził się koronawirusem w Singapurze

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 01.04.2020
  GBP 5.159 złEUR 4.569 złUSD 4.170 złCHF 4.324 zł

  Sport


  Reklama