Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wybory i referendum 15 października w UK: Do kiedy rejestracja, jak głosować?

Wybory i referendum 15 października w UK: Do kiedy rejestracja, jak głosować?
W wyborach 15 października swój udział deklaruje wielu Polaków, jednak trudno przewidzieć jak będzie wyglądać frekwencja wyborcza za granicą. (Fot. Getty Images)
15 września 2023 r. Minister Spraw Zagranicznych podał informację sprawie utworzenia obwodów głosowania w wyborach do Sejmu i do Senatu w 2023 roku dla obywateli polskich przebywających za granicą. W Wielkiej Brytanii utworzono 75 obwodów głosowania. Można się już rejestrować, termin zgłoszeń upływa 10 października.
Reklama
Reklama

Polacy mieszkający za granicą będą mogli głosować w aż 402 obwodach wyborczych na całym świecie - najwięcej z nich znalazło się właśnie w Wielkiej Brytanii - 75. W  Stanach Zjednoczonych utworzone zostaną 52 komisje, a w Niemczech - 42. Po ponad 10 obwodów powstanie też we Francji (18), w Hiszpanii (13), w Kanadzie (12), w Irlandii (11), w Belgii (11) i w Norwegii (11).

Polacy będą mogli zagłosować też m.in. w: Arabii Saudyjskiej, Omanie, Etiopii, Iranie, Jordanii, Kolumbii, Kenii, Mongolii, Panamie, Senegalu czy Uzbekistanie.

Aby oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu RP oraz w celu zagłosowania w referendum, należy zgłosić się do właściwego terytorialnie konsula o ujęcie w spisie wyborców poprzez platformę ewybory.

Przed przystąpieniem do rejestracji należy przygotować:
- numer PESEL;
- ważny polski paszport (albo ważny polski dowód osobisty, jeśli zamierzają Państwo oddać głos w obwodzie głosowania utworzonym w państwie członkowskim Unii Europejskiej albo w państwie, na terytorium którego można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego, np. Norwegia, Szwajcaria, niektóre państwa Bałkanów Zachodnich itd.);
- adres pobytu za granicą;
- adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego.

Ponadto wniosek można złożyć w formie papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie), a także na adres poczty elektronicznej konsula z załączonym skanem/fotografią podpisanego własnoręcznie wniosku (formularz wniosku będzie dostępny na stronach internetowych placówek zagranicznych).

Podczas wyborów będzie jedna, wspólna urna wyborcza, do której wrzucane będą zarówno karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu, jak i karty do głosowania w referendum ogólnokrajowym.

Czy trzeba brać udział w referendum?

Osoba uczestnicząca w wyborach 15 października dostanie automatycznie od członka komisji wyborczej trzy karty do głosowania: z listą kandydatów do Sejmu, Senatu oraz z pytaniami referendalnymi.

"Każdy głosujący 15 października wyborca może odmówić przyjęcia którejkolwiek z trzech kart do głosowania: do Sejmu, Senatu lub referendum" – wyjaśnia "Rzeczpospolitej" Wojciech Hermeliński, były szef PKW, sędzia TK w stanie spoczynku.

Jeśli ktoś nie chce brać udziału w referendum, nie może pobierać karty i musi taką wolę wyrazić przedstawicielowi komisji wyborczej. Ten z kolei ma obowiązek zapisania w rubryce uwagi w spisie wyborców przy danych głosującego informacji, że nie pobrana została karta referendalna.
 
Adnotacja o niewydaniu karty referendalnej będzie miała bezpośredni wpływ na frekwencję, gdyż aby referendum było wiążące dla rządzących, konieczna jest frekwencja co najmniej 50 procent osób uprawnionych do głosowania.

W przypadku referendum przeprowadzanego w tym samym dniu, co wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, wyborca może zdecydować wyłącznie według własnego uznania o udziale:

 • jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w referendum)
 • jedynie w udziale w referendum (bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu)
 • jedynie w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (bez udziału w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i w referendum)
 • jedynie w wyborach do Senatu (bez udziału w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i referendum).

Przypominamy: w referendum zadane zostaną cztery pytania, zaproponowane przez polityków Prawa i Sprawiedliwości: prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, europosłankę Beatę Szydło, premiera Mateusza Morawieckiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. 

Są to następujące pytania:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
 
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
 
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
 
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Termin rejestracji na wybory i referendum (obowiązuje jedno zgłoszenie) upływa 10 października.

Czytaj więcej:

Wybory: Za granicą utworzono 402 obwody. Aby zagłosować, do 10 października należy złożyć wniosek

  Komentarze
  • Mariusz_UK
   18 września, 21:04

   Zrodlo CBOS - i wszystko jasne.
   W pra-wyborach juz widac, ze koniec tego dranstwa w koncu bedzie, KO wyraznie wygrywa, tylko trzeba bedzie patrzec na lapy tym, ktorzy beda liczyc glosy..

  • Gdyjfdhjdsdfghjbfdrerthjb
   18 września, 22:34

   Józefie Piłsudski wracaj... !

  • Jprd
   19 września, 00:36

   jak głosować? byle nie na prawicowe Pis Solidarną i konfe... przecz z chrześcijańskim kalifatem ! Wolność!

  • Z Londynu
   19 września, 04:06

   Londynek od dawna popiera PiS i właśnie napisał na kogo głosować czyli PiS chorzy wy ludzie jesteście powinniście się wstydzić

  • Czytelnik anonimowy
   19 września, 09:30

   Proamerykanski portal lromuje proamerykanskie partie, czyli tych, ktorzy idą linia amerykandka czyt. "cwaniaczki i zlodzieje", w co wliczamy pisiorkow peowcow czy inne konfederacje

  • Omo
   19 września, 12:44

   Londynek wstyd ! Sondaż CBOS ? hahahahah

  • Daniel
   19 września, 19:53

   Psy szczekają a karawana jedzie dalej... PiS będzie rządził trzecią kadencję mimo wypisywania głupot na tym portalu przez anty-Polsków powyżej!!!!

  • Abc
   19 września, 21:34

   KWW Ruchu Dobrobytu i Pokoju to być może ostatnia deska ratunku :/

  • Anka
   23 września, 13:44

   Każdy tylko nie zdrajca Tusk !!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 02.10.2023
  GBP 5.3183 złEUR 4.6091 złUSD 4.3634 złCHF 4.7869 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama